Torrent İndirme Hızını %300 Arttırma! (uTorrent, Bittorrent Hızlandırma Ayarları)

15
63798
Utorrent Hızlandırma Ayarları

Torrent indirme hızınız yavaş mı? Peki, hızlandırmak ister misiniz? Torrent indirmenin farklı yönlerini ele aldığımız makalemizle karşınızdayız.

Torrent programları kullanmak, dosyaları web üzerinden paylaşmanın en popüler yollarından biridir. Pek çok popüler torrent sitesi mevcuttur. Torrent programlarını kullanmak basit olsa da, daha ileri düzey kullanıcılar için bazı ayarlar vardır.

Torrent indirme hızı nasıl arttırılır?

Torrent indirme hızını artırmak için çok sayıda işe yarar yol mevcuttur. Aşağıda bu yollardan bazılarını sizlere sunmak istiyoruz.

Daha Sade Bir Torrent Programı Kullanın

Torrent indirme hızını artırmak için atmanız gereken ilk adım, basit bir torrent programı kurmaktır. BitTorrent, en popüler torrent programlarından biri olmasına rağmen, gerekli gereksiz birçok özellik içerir. Bu nedenle, daha sorunsuz ve daha hızlı torrent indirme için kişisel tercihim daima uTorrent‘ten yana olmuştur. qBittorent de başka bir alternatif olarak öne çıkmaktadır.

Daha sade bir torrent programı kullanmanın nedeni, yalnızca torrentleri indirmeye odaklanmak ve aktarım hızını arttırmaktır. Windows, Mac ve Linux için uTorrent ve qBittorrent en iyi iki torrent programıdır.

Sağlıklı Bir Torrent Seçin

Sağlıklı bir torrent seçmek için, öncelikle seeder ve leecher kavramlarını anlamak gerekir. Bu iki terim yeni torrent meraklılarının ne olduğunu merak ettikleri ilk kavramlardır. Basit bir dille bu kavramları açıklamaya çalışalım. Seeder, ağda paylaşılan ve indirmeyi düşündüğünüz dosyanın tam kopyasına sahip olan her bir kullanıcıya verilen isimdir. Leecher ise doyanın tam kopyasına sahip olmayan ve dosyayı indirmek için ağa katılan kişidir. Bir leecher dosyayı tamamen indirdiğinde, bir seeder’a dönüşmektedir.

Yüksek bir torrent indirme hızı için, seeder sayısı leecher sayısından daha yüksek olmalıdır. Seeder sayısı ne kadar fazlaysa, torrent o kadar sağlıklı olur. Bu nedenle, torrent seçerken seeder-leecher oranının yüksek olduğundan emin olun.

Torrent Bağlantısını Windows Güvenlik Duvarı’na Ekleyin

Windows güvenlik duvarı torrent programınızı engelleyebilir veya gelen torrent bağlantılarınızı Windows’a bildirebilirsiniz. Dolayısıyla, Windows güvenlik duvarına bir istisna eklemek, torrent indirme hızını artırmak için iyi bir seçenek olacaktır. UTorrent için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Öncelikle Seçenekler > Tercihler > Bağlantı‘ya gidin.
 2. Ardından Windows Güvenlik Duvarına ekle kutucuğunu işaretleyin.
 3. Son olarak Uygula ve Tamam‘ı tıklayın.

UTorrent Windows Güvenlik Duvarı

UYARI: PC’nizi saldırılara açık olarak bıraktığından, Windows Güvenlik Duvarı’nı sürekli olarak kapalı tutmayın.

uTorrent Hızlandırmak İçin Genel Ayarlar

UTorrent’i hızlandırmak için aşağıda gösterilen üç seçeneğin işaretli olduğundan emin olun.

 1. Seçenekler > Tercihler > Genel bölümüne gidin.
 2. Daha sonra en alttaki İndirme Sırasında başlıklı bölümde yer alan Bitmemiş dosyalara .!ut son eki ekle, Tüm dosyaların yerini önceden ayır ve Eğer etkin torrentler varsa beklemeyi engelle seçeneklerinin kutucuklarını işaretleyin.

utorrent genel ayarlar

Maksimum Gönderme ve İndirme Oranını Sınırlayın

qBittorent, BitTorrent, uTorrent vb. programlarda gönderme ve indirme hızını sınırlayarak, torrent indirme hızınızı arttırabilirsiniz.

Gönderme hızını maksimum gönderme hızınızın yaklaşık %70-80’ine ayarlamak ideal olacaktır. İndirme oranı 0 olduğundan, maksimum olarak kabul edilir.

 1. Bu ayarları yapmak için Seçenekler > Bant Genişliği bölümüne gidin.
 2. Ardından Maksimum gönderme hızı seçeneğine maksimum upload hızınızın %80’ini girin.

uTorrent Bant Genişliği Ayarları

Bağlantı Sayısını Değiştirin

Gönderme / indirme hızını ayarladıktan sonra, aşırı yüklenmeyi önlemek için bağlantı sayısını değiştirebilirsiniz. İdeal bağlantı sayısını deneme yanılma yolu ile bulabilirsiniz. Ancak çok emin olmayanlar için, torrent indirme hızını arttırabilecek bağlantı sayılarını kabaca verebilirim.

 1. Seçenekler > Tercihler > Bant Genişliği bölümüne gidin.
 2. Bağlantı Sayısı bölümünde yer alan Maksimum Bağlantısı Sayısı seçeneğine 150 girin.
 3. Torrent başına maksimum eş sayısı seçeneğine 100 girin.
 4. Torrent başına gönderme yuva sayısı seçeneğini olduğu gibi bırakın.

uTorrent Bağlantı Sayısı Ayarları

Daha Fazla İzleyici Ekleyin

İzleyici, torrent indirme hızını arttırmanı etmenin iyi bir yoludur. Mevcut torrentlerinize yeni ve daha hızlı izleyiciler eklemek, bağlantınıza yeni kaynaklar ve eşler ekleyerek indirme hızını artırabilir. Torrent’lere izleyici ekleme yöntemi çok kolaydır. Yeni izleyici eklerken, mevcut olanları silmediğinizden emin olun.

Yeni izleyici eklemek için,

 1. İndirmekte olduğunuz torrent’i sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin.
 2. Genel sekmesi altında izleyici listesini göreceksiniz. Aşağıya kaydırın ve aşağıda yer alan listedeki izleyicileri yapıştırın.

uTorrent İzleyici Listesi için tıklayın.

Torrent indirme hızını artırmak için paylaştığımız makalemizi faydalı buldunuz mu? Ya da torrent indirmeyi hızlandırmak için bildiğiniz başka yöntemler var mı? Aşağıdaki yorum bölümünden bize bildirebilirsiniz.

15 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz