Çöp Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme (Windows PC)

0
9118
Çöp kutusundan silinen dosyaları geri getirme

Windows‘ta silinen dosyaların gönderildiği yere Türkçede her ne kadar Çöp Kutusu desek de, Microsoft bu araca Geri Dönüşüm Kutusu anlamına gelen Recylce Bin adını vermiştir. Bu ismi vermesinin nedeni ise, boşaltmadığınız sürece sildiğiniz dosyaları bu kutudan geri getirebilmenizdir.

Windows çöp kutusu, yanlışlıkla ya da bilinçli olarak sildiğiniz dosyaları geri getirmenize olanak tanıyan bir araçtır.

Çöp kutusundan silinen dosyaları geri getirme işlemi için aşağıdaki adımları izleyin.

NOT: Bu adımlar Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve diğer Windows versiyonlarında çöp kutusundan silinen dosyaları geri getirme işlemi için geçerlidir.

Çöp Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Windows’ta çöp kutusundan silinen dosyaları geri getirme işlemi yalnızca birkaç dakika sürmektedir. Ancak bu süre geri getirmek istediğiniz dosyaları ne kadar sürede bulduğunuza bağlı olarak değişmektedir.

  1. Masaüstündeki çöp kutusu simgesine çift tıklayarak açın.
  2. Geri yüklemek istediğiniz dosyaları ve/veya klasörleri seçin.
  3. Geri yüklediğiniz dosyaları bulma konusunda sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız, geri yüklemeden önce çöp kutusu görünümünü Ayrıntılar olarak seçmelisiniz.
  4. Seçtiğiniz dosyaya sağ tıklayın ve Geri Yükle‘yi seçin. (Ya da dosyayı sürükle bırak yöntemiyle çöp kutusundan herhangi bir klasöre taşıyabilirsiniz.)
  5. Geri yüklediğiniz dosya sayısına ve boyutuna bağlı olarak işleminiz kısa sürede tamamlanacaktır.
  6. İşlem bittikten sonra dosyaların geri yüklenip yüklenmediklerini orijinal konumlarından veya sürükleyip bıraktığınız klasörden kontrol edin.
    NOT: Geri Yükle seçeneğini kullanırsanız, tüm dosyalar eski konumlarına geri yüklenir. Diğer bir deyişle, tüm dosyaları bir kerede geri yükleyebilirsiniz. Sürükle bırak yöntemini kullandığınızda ise dosyalar eski konumları yerine bıraktığınız klasöre geri yüklenir. Bu herhangi bir klasör veya doğrudan masaüstü olabilir.
  7. Geri yüklemeyi tamamladıysanız Çöp Kutusu’ndan çıkabilirsiniz.

NOT: Geri Dönüşüm Kutusu’nu Boşalt işlemi uygulanarak silinen dosyaları geri yüklemek için Windows tarafından sağlanan bir yol yoktur. Windows’ta bir dosyayı gerçekten sildiyseniz, geri getirmek için bir dosya kurtarma programı kullanabilirsiniz.

Geri dönüşüm kutusunu boşalttım nasıl geri getirebilirim? diyorsanız, bir sonraki yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz