OneDrive Nedir? OneDrive Ücretli Bir Servis midir?

0
5046
OneDrive nedir

OneDrive, oluşturduğunuz veya edindiğiniz verileri kaydedebileceğiniz ücretsiz, güvenli, çevrimiçi bir saklama alanıdır. Vergi beyannamesi veya fotoğraf gibi kişisel verilerin yanı sıra sunumlar ve e-tablolar gibi iş belgelerinizi güvenli bir şekilde depolayabilirsiniz. Müzik ve videolar da dahil olmak üzere her türlü medyayı kaydedebilirsiniz.

OneDrive çevrimiçi ve bulutta olduğundan, orada sakladığınız verilere günün her saatinde nerede olursanız olun, internete bağlı herhangi bir cihazdan ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey uyumlu bir web tarayıcısı veya OneDrive uygulaması, kişisel bir OneDrive depolama alanı ve bir Microsoft Hesabı olup hepsi ücretsizdir.

Microsoft OneDrive Windows’ta Nasıl Kullanılır?

Microsoft OneDrive, tüm Windows 8.1 ve Windows 10 yüklü bilgisayarlarda Dosya Gezgini’nden kullanılabilir. Herhangi bir dosyayı, bilgisayardaki herhangi bir klasöre kaydettiğiniz gibi OneDrive’a kaydedebilirsiniz. OneDrive ayrıca Microsoft Office 2013, Microsoft Office 2016 ve Office 365’e entegre edilmiştir ve bu uygulamaları kullanırken oluşturduğunuz dosyaları OneDrive’a kaydetmeyi seçebilirsiniz.

OneDrive uygulaması, Microsoft Surface tabletleri, Xbox One konsolları ve daha yeni Windows Mobile aygıtları için kullanılabilir. Uygulamayı bilgisayarınıza, tabletinize veya Windows Mobil cihazınıza yüklemek için Microsoft Store’u ziyaret etmeniz yeterlidir.

Not: Dosyaları varsayılan olarak OneDrive’a kaydetmek isterseniz, bunu Windows 8.1 ve Windows 10’daki birkaç OneDrive ayarını değiştirerek yapabilirsiniz.

Microsoft OneDrive Diğer Cihazlarda Nasıl Kullanılır?

Sahip olduğunuz hemen hemen tüm diğer cihazlar (Kindle Fire Tablet ve Kindle Phone Telefon, Android tabletler, bilgisayarlar ve telefonlar, iOS cihazları ve Mac) için bir OneDrive uygulaması mevcuttur.

Cihazınızla uyumlu bir uygulama olmasa dahi, OneDrive’a kaydettiğiniz dosyalara herhangi bir web tarayıcı üzerinden erişebileceğinizden, OneDrive’ı kullanabilirsiniz. Web tarayıcınızı açın ve onedrive.live.com adresine gidin.

OneDrive ile Neler Yapılır?

OneDrive, temelde her yerden erişebileceğiniz ekstra bir sabit disktir. Bir bilgisayarda, Dosya Gezgini’nde bulunur ve herhangi bir yerel klasör gibi görünür ve davranır. Senkronize edilmiş tüm dosyalar herhangi bir çevrimiçi yerden edinilebilir.

OneDrive, bir Microsoft hesabına kaydolduğunuzda kullanılabilen 5 GB’lık ücretsiz depolama alanını sunar. Pek çok kişi yalnızca bilgisayarlarlarının çökmesi durumunda önemli verileri yedeklemek için OneDrive’ı kullanmasına rağmen, bazı kullanıcılar ise yalnızca bilgisayarlarından uzakta olduklarında verilere erişmek için kullanmaktadır.

OneDrive bulut depolama birimi ile şunları yapabilirsiniz:

  • Windows Masaüstünüzü buluta senkronize edebilirsiniz.
  • Bir e-postaya veya metne eklediğiniz bir web bağlantısını kullanarak başkaları ile dosya paylaşabilir ve isterseniz dosyaları düzenlemelerine izin verebilirsiniz.
  • Müziklerinizi yönetebilirsiniz.
  • Hareket halindeyken akıllı telefonunuzdan uyumlu dosyaları düzenleyebilir ve değişiklik yapabilirsiniz.
  • Fotoğrafları otomatik olarak yükleyebilirsiniz.
  • Verileri cihazlarınız arasında senkronize ederek, yaptığınız değişiklikleri tüm cihazlarınız için anında uygulayabilirsiniz.

OneDrive Ücretli mi?

OneDrive, 5GB’a kadar ücretsiz depolama alanı sunar. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, ekstra depolama alanı satın alabilirsiniz. Örneğin, ekstra 50GB depolama alanı ücreti aylık 9 TL’dir. OneDrive’ın diğer planlarını aşağıdaki görselde görebilirsiniz:

OneDrive Ucretleri

Diğer “Nedir?” yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz