Apple iOS 14 ve Yeni iPhone özellikleri

0
1910
Apple ios 14
Apple ios 14

Apple, yeni büyük yazılım güncellemesi olan iOS 14 yazılımını kullanıma sundu. iPhone cihazlarınızdan Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme‘yi kullanarak iOS 14’ü indirebilirsiniz. 

Bu yazımızda, yeni yazılım güncellemesi ile neler yapabileceğini araştırıyoruz.  

iOS 14 yeni özellikleri

Widget’lar

Eski sürümlerde Widget’lar yalnızca Bugün ekranında mevcuttu, ancak iOS 14 ile yeni Widget’lar eş zamanlı bilgi sunacak ve bunları herhangi bir Ana Ekran sayfasına farklı boyutlarda sabitleyebileceksiniz. Tıpkı Android’deki widget’lar gibi kullanılabilecek.

Yeni seçenekleri görmek için ana ekranda basılı tutmanız yeterli. Sol üstte, widget eklemenizi olanak sağlayan yeni bir + simgesi çıkacaktır.

Her bir widget (farklı boyutlar) için daha fazla seçenek arasında kaydırmayı seçebilir veya sadece widget’ları ana ekrana veya Bugün ekranına sürükleyebilirsiniz.

Uygulama Kitaplığı

Uygulama Kitaplığı, Ana Ekran sayfalarınızın sonunda yer alan yeni bir ekrandır. Tüm uygulamalarınızı otomatik olarak Sosyal veya Son Eklenenler, Öneriler gibi klasörler halinde düzenleyerek size belirli bir zamanda yararlı olabilecek uygulamaları klasörlemenize fayda sağlıyor. Uygulama Kitaplığına hızlı erişim için kaç Ana Ekran sayfasının tüm sayfaların görüntüleneceğini ve gizleneceğini seçebileceksiniz.

Uygulama Klibi

Bir Uygulama Klibi, belirli bir ürün veya işletmeyle ilişkili bir uygulamanın (10MB’nin altında) ihtiyaç duyulduğunda anında indirilmek üzere tasarlanmıştır. İPhone’unuzun ekranının altında bir kart olarak görünen, park ücreti ödemek veya bir kahve satın almak gibi belirli bir görevi tamamlamak için Uygulama Klipleri saniyeler içinde yüklenebilir. Yani tam kapsamlı bir uygulama indirme değildir. 

Uygulama Klipleri, Apple tarafından tasarlanmış yeni bir Uygulama Klip kodunu tarayarak veya NFC etiketleri, QR kodları aracılığıyla, ayrıca Mesajlar veya Safari’de paylaşıldığında kolaylıkla keşfedilebilir ve erişilebilir. Uygulama Klipleri, 30 gün sonra cihazınızdan otomatik olarak kaldırılır.

Yeni Mesajlar

Yeni Mesaj özellikleri, konuşmaları mesaj listenizin en üstüne sabitlemenizi sağlayacak. Grup başlıklarında bahsedenler ve satır içi yanıtlar da sunulacak. Yeni Emoji seçeneklerinin yanı sıra, bir resim veya emoji kullanarak grup fotoğrafı ayarlama seçeneği de olacak. Kullanıcılar bir grup konuşmasını sessize alabilecek, ancak kendisinden bahsedildiğinde bildirim alabilecek.

Gelişmiş minimalize edilmiş Siri

Siri, iOS 14’te yeniden tasarlandı, bu yüzden şimdi yepyeni bir ekran açmak yerine bulunduğunuz sayfada Siri ye erişebileceksiniz. Siri daha iyi çeviri işlevselliği ve bilginin genişletilmesi de dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik barındırıyor. Ayrıca, Siri’yi kullanarak bir sesli mesaj kaydetme ve gönderme işlemlerini yapabileceksiniz.

Yeni Çeviri uygulaması

11 farklı dil arasında ses ve metin çevirisi sunan yeni bir Çeviri uygulaması bulunuyor. Uygulama, Apple’ın Neural Engine’i kullanarak özel ses ve metin çevirisi için çevrimdışı çalışacak. İPhone’unuzu yatay moda çevirmek konuşma modunu başlatır ve hangi dillerin konuşulduğunu otomatik olarak algılar. 

Haritalar

Haritalar, elektrikli araç rotası ve seçilmiş Kılavuzların yanı sıra iOS 14’te bisiklet yol tarifleri de yer alacak. Bisikletli yol tarifleri, bir caddenin ne kadar yoğun olduğunu ve güzergah üzerinde merdiven olup olmadığını dikkate alacak.

Elektrikli araç yönlendirme özelliği, mevcut araç şarjı ve şarj cihazı türlerine göre planlanan bir rota boyunca şarj duraklarını gösterecek. Rehberler özelliği, popüler turistik yerler, yeni bir restoran gibi bir şehirde ziyaret edilebilecek ilginç yerlerin seçilmiş bir listesini sağlayacak.

Araba anahtarı

Dijital araba anahtarları, kullanıcıların arabalarının kilidini açmak ve çalıştırmak için bir iPhone veya Apple Watch Series 5 kullanmasına olanak tanıyacak. 

Varsayılan üçüncü taraf uygulamaları

Apple, kullanıcıların üçüncü taraf uygulamalarını iOS 14’te Apple’ın kendi uygulamaları yerine varsayılan uygulamaları olarak ayarlamalarına olanak tanıyacak. Chrome veya Gmail’i sırasıyla varsayılan tarayıcınız ve e-posta uygulamanız olarak ayarlayabileceksiniz.

Resim İçinde Resim desteği

Yeni iOS 14 yazılımı, iPhone’a Resim İçinde Resim desteğini getirerek kullanıcıların başka bir uygulamayı kullanırken video izlemelerine veya FaceTime araması yapmalarına olanak tanıyacak.

Yeni Fitness uygulaması

Aktivite uygulaması, iOS 14 için yeniden tasarlanıyor. Antrenmanlar ve Trendler tek bir sayfada görüntülenerek bilgilere daha kolay erişim sağlanacak, ayrıca dans dahil yeni antrenmanlar için de uyumluluğu bulunuyor.

Sağlık uygulaması

Sağlık uygulamasında artık uykuyu yönetmek için bölümler de var. Acil SOS, Tıbbi Kimlik, EKG ve Düşme Algılama gibi sağlık ve güvenlik özelliklerini yönetmek için merkezi bir yer olan yeni bir Sağlık Kontrol Listesi bulunuyor. Hareketlilik, sağlık kayıtları, semptomlar ve EKG altındaki yeni veri türleri için de destek eklendi.

Safari 

Safari, iOS 14’te bir Gizlilik Raporu sunacak, böylece kullanıcılar hangi siteler arası izleyicilerin engellendiğini görebilecek ve ayrıca kullanıcıların bir veri ihlaline karışıp karışmadığını görebilecek. Tüm web sayfaları için yerleşik çeviri de ekleniyor – Chrome’un zaten sunduğu bir özellik.

Ev uygulaması

Ev uygulaması iOS 14 ile Kontrol Merkezi’nde yeni otomasyon önerileri ve genişletilmiş kontrollerin yanı sıra Aydınlatma ve uyumlu kameralar için cihazda Yüz Tanıma gibi yeni özellikler sunuyor.

Uyarlanabilir Aydınlatma, akıllı ışıkların gün boyunca renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlıyor, cihaz üzerindeki yüz tanıma ise zaten sahip olduğu bilgileri kullanarak arkadaşlarınızı ve ailenizi tanımlayabilecek.

Hava

Hava Durumu uygulaması ve widget, iOS 14’te sonraki saatlik yağış çizelgelerini ve hava durumunu dakika dakika gösterecek.

iOS 14 cihaz desteği

Apple, yeni iOS 14 yazılım özelliklerinin bu sonbaharda iPhone 6s ve sonrası için ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak sunulacağını açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz