Epic Games, İngiltere’de Apple ve Google’a Fortnite Oyunu İçin Dava Açtı!

0
1932
Epic Games Fortnite
Epic Games Fortnite

Geçtiğimiz yıl Apple ve Google, Fortnite oyununu kendi uygulama mağazalarında satışa sundu. Oyunun geliştiricisi Epic Games, iki şirketin İngiltere rekabet yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Apple App Store ve Google Play Store‘dan uygulama, abonelik veya uygulama içi öğe satın alınması durumunda, Apple ve Google satışın yüzde 30’u gibi bir kısmını hizmet ücreti olarak alıyor.

Ağustos 2020’de Epic Games, Fortnite oyuncularının doğrudan Epic Games’ten daha düşük bir fiyat ile oyunu satın almasına izin verdi. Geliştirici, daha önce yüzde 30’luk kesintinin çok fazla olduğunu açıklamıştı. Yanıt olarak hem Apple App Store hem de Google Play Store, Fortnite’ı uygulama mağazalarından kaldırdı. Apple, ayrıca Epic Games’in geliştirici hesabını da feshetti.
 
Apple ve Google, ödeme sistemlerini atlatmaya çalışarak, Epic Games’in hüküm ve koşullarını ihlal ettiğini açıkladı.

15 Ocak 2021’de gelinen son noktada: İngiltere Rekabet Temyiz Mahkemesi‘ne gönderilen belgelere göre; Epic Games, Apple ve Google’ın, alternatif uygulama mağazalarından gelen rekabeti haksız bir şekilde kısıtladığını. Geliştiricilerin kendi ödeme işlemlerini kullanmalarını engelleyerek işletim sistemleri üzerindeki hakimiyetlerini kötüye kullandıklarını iddia ediyor.

Epic Games, mahkemenin Apple ve Google’a yazılımını ve hesaplarını eski haline getirmesini. Geliştiricilerin kendi ödeme işleme sistemlerini kullanmalarına ve tüketicilerin Epic Games’in yazılımını Apple App Store veya Google Play Store dışında indirmelerine izin vermesini istiyor. Epic Games, “Bunun Birleşik Krallık’taki tüketiciler ve geliştiriciler adına yapılması gereken önemli bir argüman olduğuna inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

Epic Games, ABD ve Avustralya’da da yasal işlem başlatacağını açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz