Akıllı Telefonlarda Video Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

0
13166
Video Duvar Kağıdı

Canlı duvar kağıdını da denen bir video duvar kağıdı, telefonunuzun arkaplanını hareket ettirir veya kısa (ve sessiz) bir video klip gösterir. Birçok markanın akıllı telefonlarında sunduğu Video Duvar Kağıdı özelliği için en büyük sıkıntı ise çeşidin az olmasıdır. Peki tam olarak Video Duvar Kağıdı sisteminin farkları neler? Neden çeşit az? Bakalım.

Duvar Kağıdı ve Video Duvar Kağıdı

Duvar kağıdı, akıllı telefonunuzdaki arka planda görüntüdür. Birçok telefon türü, çeşitli doğa veya soyut resimler arasından seçim yapmak için önceden yüklenmiş çeşitli seçeneklerle gelir. Bazı akıllı telefonlar da sınırlı sayıda canlı duvar kağıdı ile birlikte gelir. Canlı duvar kağıdı, akıllı telefonunuzun arka planı olarak statik veya hareketli olmayan bir görüntü yerine kullanılan bir video veya döngülü GIF’dir.

Android Akıllı Telefonlarda Video Duvar Kağıdı Yapma

Bunun için telefon modeliniz önemli. Genelde akıllı telefonlarda bu özelliğin desteklenmeye başladığını görüyoruz. Fakat bu özelliği desteklemeyen akıllı telefonlar için yardımcı programlar kullanmak gerekiyor. Kendi video duvar kağıdınızı oluşturmanız için Google Play üzerinden birçok uygulama bulabilirsiniz. Telefonunuz ayrı bir uygulamayı indirmeye gerek duymadan bu özellik ile birlikte geliyorsa, aşağıdaki adımları uygulayın.

Video Duvar Kağıdı

 • “Ayarlar> Ekran> Duvar Kağıdı’na” gidin.
 • Galeri, Canlı Duvar Kağıtları, Fotoğraflar, Duvar Kağıtları ve Zedge gibi bir seçenekler listesi sunulur.
 • “Galeri’yi seçin”. Galerinizden Kamera Rulosu, İndirme, Duvar Kağıdı, Video vb. Gibi bir klasör listesi görürsünüz. Galerideki video klibin kaydedildiği klasöre gidin.
 • Arka plan olarak kullanmak istediğiniz video klibi bulduğunuzda, küçük resme tıklayın ve sizi bir önizleme ekranına götürecektir.
 • Onay işaretini veya “Duvar kağıdını ayarla’yı” tıklayın. Telefonunuzun üreticisine ve modeline bağlı olarak, bu ekranın üstünde veya altında olabilir.
 • Ana ekranınıza dönmek ve video duvar kağıdınızı görüntülemek için ana ekran düğmesine dokunun.

Not: Zedge’iniz veya başka bir duvar kağıdı uygulamanız varsa, bu listeler genellikle en altta gösterilir. Zedge’den veya başka bir uygulamadan indirdiğiniz canlı bir duvar kağıdını kullanmak isterseniz, bunu Canlı Duvar Kağıtları listesinde veya bir sonraki adımda Galeri yerine bu uygulamanın altında bulabilirsiniz.

iPhone Kullanıcıları İçin

iPhone 6S veya 6S + veya daha yeni iPhone modelleri, video duvar kağıdını kullanabilir! iPhone’unuzun kamera uygulamasında Live Photo özelliğini kullanarak çektiğiniz video klipleri kullanabilirsiniz. İşte adımlar:

 • “Ayarlar> Duvar Kağıdı’na” gidin
 • Yeni duvar “kağıdı seç’i” tıklayın.
 • 4 seçenekle karşılaşacaksınız: Dinamik, Stills, Canlı veya fotoğraf klasörlerinizden bir öğe seçebilirsiniz. “Canlı’yı” seçin.
 • Üzerine tıklayarak kullanmak istediğiniz canlı duvar kağıdı (aka canlı fotoğraf) seçin. Önizleme görüntüsünü yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için sıkıştırmak veya yaymak suretiyle istediğiniz gibi ayarlayın. Ayarlamaya hazır olduğunuzda, ekranınızın alt kısmında üç seçenek vardır: Hareketsiz, Perspektif ve Canlı. “Canlı’yı” tıklayın.
 • Menüden çıkmak ve yeni video / canlı duvar kağıdınıza bakmak için ana ekran düğmesine basın.

İlginizi Çekebilir: En Kolay Yöntemlerle Mac Uygulamaları Kaldırma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz