Android 11 Geliştirici Ön izlemesi Yayınlandı!

0
930
Android 11
Android 11

Son beş yılda Google, hataları gidermek ve geri bildirim almak için yakında çıkacak olan Android mobil işletim sisteminin Geliştirici Önizleme sürümlerini sürekli olarak yayınlıyor. Çoğunlukla Mart ortasında ortaya çıkıyor olsa da, bu yıl Android 11’in önizlemesi daha erken bir tarihte yayınlandı.

Android Geliştirici önizlemesi nedir?

Geliştirici önizlemesi, geliştiriciler için bir beta veya “devam eden çalışma” derlemesidir. Genellikle, yazılımın tüketiciler için son bir sunumundan önce yayınlanır. Ayrıca, normal kullanıcıların test etmesi için herkese açık bir beta sürümünden önce gelir. Google, kullanıcı geri bildirimlerini toplamak ve dahil etmek için beta sürümünü sunar.

Bu erken aşamalarda, yazılım resmi olarak duyurulmadan, Google’a bazı sorunları çözme şansı verir. Sunumun bu noktasında, geliştiricilere, uygulamalarının yeni kodda çalışmasını sağlamak ve Android 11’den önce gerekli düzenlemeleri ve iyileştirmeleri yapmaları için zaman kazandırma amaçlanıyor. 

Hangi telefonlar Android 11 geliştirici önizlemesini destekliyor?

Android 11 geliştirici önizlemesi yalnızca Google’ın cihazları için kullanılabilir, ancak genel beta sürümü piyasaya sürüldüğünde daha fazla cihaz kullanabilir olacak.

  • Piksel
  • Pixel XL
  • Piksel 2
  • Piksel 2 XL
  • Piksel 3
  • Piksel 3 XL
  • Piksel 3a
  • Piksel 3a XL
  • Piksel 4
  • Piksel 4 XL

Google resmi Android sitesinde Android 11’in gelişim süreci için aşağıdaki zaman çizelgesini yayınladı:

Android 11 Geliştirici Önizleme programı, Şubat 2020’den, AOSP ve OEM’lere yönelik, son 2020 Q20 için planlanan son kullanıma kadar sürecek. Temel geliştirme aşamalarında, geliştirme ve test ortamlarınız için güncellemeler sunacağız. Her biri SDK araçlarını, sistem görüntülerini, emülatörleri, API referansını ve API farklarını içerir. Kilometre taşları aşağıda listelenmiştir.

Zaman çizelgesiSürümAçıklamaGeliştirici eylemleri
ŞubatGeliştirici Önizleme 1Yeni özellikler, API’lar ve davranış değişiklikleri ile geliştirici geri bildirimlerine odaklanan erken temel oluşturma.API’lerle ilgili geri bildirim için öncelik penceresi . Yeni API’ları ve davranış değişikliklerini keşfedin ve bu süre zarfında kritik sorunları veya istekleri bize bildirin.
MartGeliştirici Önizlemesi 2Ek özellikler, API’lar ve davranış değişiklikleri ile artımlı güncelleme.API’lar ve davranış değişiklikleri ile çalışırken bize geri bildirimde bulunun. Erken uygulama uyumluluğu testine başlayın.
NisanGeliştirici Önizlemesi 3Kararlılık ve performans için artımlı güncelleme.Tüketiciler Beta için uygulamaları hazırlayın. Uyumluluk testine devam edin, hedeflemeyi değiştirmeden güncellemeleri yayınlayın. SDK ve kütüphane geliştiricilerini herhangi bir sorundan haberdar edin.
MayısBeta 1İlk beta kalitesi sürümü, Android Beta’ya kaydolan erken benimseyenlere kablosuz güncelleme.Uyumluluk testine devam edin, Android Beta kullanıcılarından geri bildirim alın. Android 11’i hedefleyerek erken testlere başlayın.
HaziranBeta 2Platform Kararlılığı kilometre taşı. Nihai API’lar ve davranışlar. Google Play yayıncılık açılır.Uygulamalar, SDK’lar ve kütüphaneler için son uyumluluk testini başlatın. Uyumlu sürümleri yayınlayın. Android 11’i hedeflemek için çalışmaya devam edin.
Q3Beta 3Aday yapısını serbest bırakın.Uygulamalar, SDK’lar ve kütüphaneler için uyumlu güncellemeler yayınlayın. Android 11’i hedeflemek için çalışmaya devam edin. Yeni özellikler ve API’lerle derleyin.
Q3Son sürümAOSP ve ekosisteme Android 11 sürümü.Uygulamalar, SDK’lar ve kütüphaneler için uyumlu güncellemeler yayınlayın. Android 11’i hedeflemek için çalışmaya devam edin. Yeni özellikler ve API’lerle derleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz