Android’deki Kritik Bluetooth Kulaklık Güvenlik Açığı!

0
975
Samsung Galaxy Buds
Samsung Galaxy Buds

Bir Android telefonunuz varsa ve bir Bluetooth aksesuarı kullanıyorsanız (kablosuz Samsung Galaxy Buds veya Google Pixel Buds gibi), telefonunuz da Bluetooth’u etkinleştirmek için iki kez düşünmenizi tavsiye ederiz. Android Bluetooth alt sisteminde güvenlik firması ERNW tarafından bulunan bir güvenlik açığı, cihazınızın Bluetooth menzilindeki herkesin sizin haberiniz olmadan kırılmasına izin veriyor.

Android telefonunuzun saldırıya uğraması gerçekten ciddi bir sorun, çünkü bilgisayar korsanı telefonunuzda dolaşmaya başladıktan sonra, kişisel verilerinizi alabilir veya cihazınıza kötü amaçlı bir yazılım ekleyebilir.

Güvenlik açığıyla ilgili bazı iyi haberlerde var, Android 10’a sahip olan kullanıcılar bu durumdan etkilenmiyor çünkü Şubat güncelleştirmesi ile güvenlik açığı kapatıldı. Bir çok Android telefon aylarca güncellemeyi almayacağı için Şubat güvenlik güncellemesini aldığınızdan emin olmanızı tavsiye ederiz.

Bu güvenlik açığı hakkındaki en korkutucu şey, bilgisayar korsanının telefonunuza girmesi için kullanıcı iznine ihtiyacının olmaması. Android 10’a güncelleyemiyorsanız veya Şubat Android güvenlik güncellemesini yükleyemiyorsanız, ERNW yapabileceğiniz bazı şeyler olduğunu açıkladı. İlk olarak, güvenlik firması cihazınız risk altındaysa, Bluetooth’u yalnızca ihtiyacınız olduğunda etkinleştirmenizi öneriyor. Ayrıca Bluetooth tarama menüsünü açmayarak cihazınızı keşfedilemez tutmanızı öneriyor. Ancak güvenlik firması “bazı eski telefonların kalıcı olarak keşfedilebileceğini” de belirtiyor.

Telefonunuz Android 10 çalışmıyorsa veya Şubat güvenlik güncelleştirmesi yüklü değilse, kablosuz Bluetooth kulaklıkları kullanırken dikkatli olmanızı öneriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz