Bosch Sanal Siperlik Teknolojisi Geliyor!

0
1096

Bosch, CES (Tüketici Elektroniği Fuarı) 2020’de, dünyanın dört bir yanındaki otomobillerde bulunan eski güneşliklerin yerini alacak sanal siperlik teknolojisini duyuracak.

Şeffaf LCD ekran sistemi ile, sistem sürücünün yüzünü tarayacak ve ortam ışığına göre sürücünün göz kısımlarına gölge oluşturacak. Sistem sürücünün yüzünü taradığı için gölgelendirmeyi sadece gözlerin bulunduğu kısma yapacak. Bu yeni teknoloji sayesinde sürücüler sürüş esnasında oluşacak güneş parlamasından etkilenmemiş olacak.

Bosch’a göre, güneşin göz alması, diğer hava koşullarına göre iki katı kadar otomobil kazalarına neden oluyor. Çünkü sürücüler anlık güneş parlaması ile körleşiyor veya parlaklık nedeniyle tam olarak göremiyorlar. Sanal siperlik sürücünün konforunu artııtrmak ve otomobil kazalarını önlemeyi amaçlamaktadır. Sistem içerisinde sürücünün yüzünü taramak için bir kamera kullanılıyor. Cam önünde bulunan LCD’nin belirli bölümlerini karartma yeteneği için de sıvı kristal teknolojisine kullanılıyor. Bu teknolojinin bazı kısımları, 2014 yılında Boeing 787 Dreamliner’da kullanılan cam teknolojisine benziyor .

Yeni teknoloji ile sürüş sırasında tüm yolu görebilmek sürüş konforu açısından gerçekten güzel bir gelişme olacak. Bu teknolojinin ilk olarak hangi marka araçlarda kullanılacağı henüz belirsizliğini koruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz