Çocuklar İçin En İyi Sanal Gerçeklik (VR) Oyunları

0
2653
The Lab

1990’ların ortasını 10 yaşından büyük geçirdiyseniz, büyük olasılıkla piyasaya çıkan ilk Sanal Gerçeklik aygıtını hatırlıyor olabilirsiniz. O zamanlar tek sanal gerçeklik aygıtı, yalnızca kırmızı siyah renkleri gösterebilen ve birçok insana baş ağrısı veren korkunç Nintendo Virtual Boy‘du. O zamana kadar VR, geçici bir heves gibi görünüyordu ve çoğu çocuk bu tecrübeyi yaşayamıyordu.

Nintendo-Virtual-Boy

Hızlıca günümüze ilerleyin. Geçtiğimiz bir yılda VR büyük bir geri dönüş yaptı ve bu kuşağın çocukları Samsung Gear VR, Sony PlayStation VR , HTC Vive ve Oculus Rift gibi VR ürünleriyle bu tecrübeyi yaşamak için daha iyi bir şansa sahipler. PlayStation VR’yi diğerlerinden ayıran özellik ise, sanal gerçeklik oyunlarının yanı sıra başka şeyler için de kullanılabiliyor olmasıdır.

Ancak, bu yazımızda çocuklar için en iyi VR oyunlarından bazılarına göz atacağız.

10. Pierhead Arcade

Pierhead Arcade

VR Platformu: HTC Vive, Oculus Rift
Geliştirici: Mechabit Ltd.

Skee-Ball, Whack-a-Mole, pençe makinesi ve diğer tüm klasikleri içeren kendi özel sanal oyun alanınız olsaydı ne olurdu? İyi haber, Pierhead Arcade ile bunu yapabilirsiniz.

Peirhead Arcade, tüm klasik arcade oyununu içinde barındırır ve ödül tezgahından ödülünüzü seçebilmeniz için size sanal ödül alış biletleri dahi verir.

9. Candy Kingdom VR

Candy Kingdom VR

VR Platformu: HTC Vive, Oculus Rift, OSVR
Geliştirici: GameplaystudioVR

Candy Kingdom VR raylar üzerinde ilerleyen karakterin yönetildiği ve çocukların kolayca oynayabileceği bir oyundur. Oyunda bir şeylere ateş ediyorsunuz ancak bunu yaparken şiddet hissi duymuyorsunuz. Oyun renkli, parlak ve şaşırtıcı derecede zorlayıcı.

8. Tilt Brush

Tilt Brush

VR Platformu: HTC Vive, Oculus Rift
Geliştirici: Google

İlk bilgisayarınızı aldığınız ve boyama programını açtığınız zamanı hatırlıyor musunuz? Farklı fırçalar, renkler, pullar ve harmanlama araçlarını denerken en az bir saat iki saat geçirdiniz. Bundan zevk alıyordunuz, çünkü daha önce hiç kullanmadığınız tamamen yeni bir araçtı.

Tilt Brush, yeni nesil çocuklara (ve ebeveynlere) tamamen yeni bir aracı keşfetme deneyimini yaşatıyor.

Tilt Brush, temelde üç boyutlu bir alanda çizimler oluşturmanıza olanak tanıyan bir 3D VR boyama programıdır. Derinliği olan şeyler çizebilir ve sonra onları büyütebilir veya küçültebilir, etrafından dolaşabilir, onları silebilir veya değiştirebilirsiniz.

Geleneksel fırçaları da kullanmak zorunda değilsiniz. Ateşle, dumanla, neon ışık tüpleriyle, elektrikle veya istediğiniz her şeyle boyayabilirsiniz. Tilt Brush ile farkına varmadan saatler geçirme olasılığınız olduğunu belirtelim.

7. Cloudlands VR Minigolf

Cloudlands VR Minigolf

VR Platformu: HTC Vive, Oculus Rift, OS VR
Geliştirici: Futuretown

Cloudlands VR Minigolf, mini golf deneyimini VR dünyasına getirmeye çalışıyor ve gerçekten başarılı bir iş çıkartıyor.

Cloudlands, aydınlık ve renkli bir mekanda oynanan, kontrolleri kolay bir oyun. Ancak bu, oynamanın kolay olduğu anlamına gelmiyor. Bu oyun, gerçek dünyadaki mini golf kadar sinir bozucu olabilir. Ancak, onu zorlu ve eğlenceli kılan da bu sinir bozuculuğu diyebiliriz.

6. Smashbox Arena

Smashbox Arena

VR Platformu: HTC Vive, Oculus Rift
Geliştirici: BigBox VR, Inc.

Smashbox Arena kısmen dodgeball (yakar top), kısmen first person shooter (FPS) oyunudur.

Düşmanları yenmek için kullanılabilecek dev kayan kayalara dönüşen toplardan füze tipi toplara kadar çeşitli oyun topları vardır.

Çoklu arenalar ve oyun modları her türlü eğlenceyi sağlar. Bu oyunun popülaritesi devam ettiği sürece, karşılıklı oynamak için daime birisini bulacaksınız. Hiçbir insan rakip oyuncu bulamasanız bile, sanal rakip denilen botlarla oynayabilirsiniz.

Oyun temel olarak çok oyunculu bir FPS olmasıan rağmen, temelde hala bir yakar top oyunudur. Kan ve bağırsak gibi şiddet öğeleri içermemesi, oyunun tam bir çocuk dostu olmasını sağlıyor.

5. Rec Room

Rec Room

VR Platformu: HTC Vive, Oculus Rift
Geliştirici: Against Gravity

Rec Room, sosyal bir VR oyun alanıdır. Kullanıcıların bir araya gelip, sosyal ortamda paintball, Frisbee golf, şakalar ve kaçma topu gibi oyunlar oynamalarını sağlar. Genel olarak, keşfetmesi oldukça güvenli ve eğlenceli bir ortam gibi görünüyor.

Oyuna oyun içi karakterinizi tasarladığınız ve hazırladığınız kendi “Yurt Odası”nızda (Dorm Room) başlıyorsunuz. Giysi, cinsiyet, saç stilini ve aksesuarları seçiyorsunuz. Düzgün bir donanıma kavuştuğunuzda, diğer oyuncularla buluşacağınız ve oynamak istediğiniz oyunlara karar vereceğiniz “Soyunma Odası” (Locker Room) olarak bilinen ortak alana geçiyorsunuz. Bir oyuna istediğiniz zaman girip çıkabilir ve karakterinizi istediğiniz zaman soyunma odasına geri getirebilirsiniz.

Rec Room, her yaş için eğlenceli olmasına rağmen, geliştiriciler son güncelleme ile oyunu 13 yaş ve üzeri kullanıcılar için sınırladılar.

4. Fantastic Contraption

Fantastic Contraption

VR Platformu: HTC Vive, Oculus Rift
Geliştirici: Northway Games ve Radial Games Corp

Fantastic Contraption, oyunun her seviyesindeki engeller arasında gezinmek için “contraptions” (basit makineler) yarattığınız yaratıcı bir oyundur. Makinenizi oluşturup bir araya getirdikten sonra düzeyi tamamlayabilmeniz için, istediğiniz işlevi yapıp yapmayacağını test ediyorsunuz. Başarısız olursa, değişiklik yapıyor ve tekrar deniyorsunuz. Oyun, çok fazla deneme yanılma gerektiriyor.

Fantastic Contraption, yaratıcılık ve problem çözme yeteneği gerektirdiği için, kullanıcıların bu yönlerini geliştirmek için tasarlanmış. Bazı basit parçaları (akslar, tekerlekler vb.) alıyorsunuz ve işe yarayacak bir şey inşa etmek ve bir sonraki seviyeye geçmek için uğraşıyorsunuz.

Sanal makine parçalarını VR’de manipüle etmek, sizi bir makine mühendisi gibi hissettiriyor.

3. The Lab

The Lab

VR Platformu: HTC Vive / Oculus Rift
Geliştirici: Valve

The Lab, kullanıcılara VR dünyasını tanıtmak ve gelecekteki VR deneyimleri için iştahlarını kabartmak amacıyla mini oyunlar ve deneyimler sunan bir VR oyun koleksiyonudur.

İşte The Lab’de yer alan dikkat çekici mini oyunlardan bazıları:

Longbow: Longbow, size saldıran istilacı insanları oklarla vurarak kalenizi koruduğunuz bir mini Kule Savunması oyunudur. Oyun ilerledikçe zorlaşıyor. Birçok istilacı kale kapısına ulaştıktan ve kapıyı kırdıktan sonra oyun sona eriyor.

Slingshot: Slingshot mini oyununda, güçlü bir mancınığı kontrol ediyorsunuz ve onu dev bir depodaki kutuları vurmak için kullanıyorsunuz.

The Lab’de çeşitli mini oyunlar ve deneyimler var ancak yukarıdaki ikisi, çocukların en çok cazibesine kapılacağı türden oyunlar.

2. VR The Diner Duo

VR The Diner Duo

VR Platformu: HTC Vive, Oculus Rift
Geliştirici: Whirlybird Games

VR The Diner Duo iki kişilik bir işbirliğine olanak tanıdığı için eşsiz bir oyun.

Muhtemelen merak ediyorsunuzdur, iki kişi aynı anda sadece bir VR başlıkla nasıl oynayabilir? VR The Diner Duo’da bir oyuncu aşçı olarak VR başlık setini kullanırken, diğer oyuncu klavye, fare ve monitöre sahip bir bilgisayarı kullanarak garson olarak oynuyor.

Bilgisayardaki oyuncu siparişleri alıyor, aşçıya siparişleri iletiyor, içecekleri hazırlıyor ve misafirlere yemek servis ediyor. Aşçı yemekleri pişiriyor ve garsonun müşterilere servis etmesi için sayacın üzerine koyuyor. Her iki görev de 10. seviyeden sonra oldukça heyecanlı hale geliyor. Seviye ilerledikçe eklenen karmaşık menü öğeleri ve artan yemek sayısı ile oyunun zorluk derecesi giderek artıyor.

1. Job Simulator

Job Simulator

VR Platformu: HTC Vive, Oculus Rift, PlayStation VR
Geliştirici: Owlchemy Labs

Owlchemy Labs’ın Job Simulator’ı (İş Simülatörü), piyasadaki ilk VR deneyimlerinden biri oldu.

Yıl 2050 ve robotlar tüm meslekleri üstlenmiştir. Oyun, insanların yaşamak için çalışmanın nasıl bir şey olduğunu göstererek nostaljik bir deneyim sağlıyor. Bir markette reyon görevlisi, ofis çalışanı yada gurme olabiliyorsunuz.

Her bir iş simülasyonunda, görevleri açıklayan bir iş simülatörü eğitmeni tarafından yönlendiriliyorsunuz. Oyun, hangi yaşta olursanız olun kuru mizah ve anormal durumlarla dolu. Hem yetişkinler hem de çocuklar bu oyundan keyif alacak.

İlginizi Çekebilir: Sanal Gerçeklik Nedir? Nasıl Çalışır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz