Facebook Uygulama İzinleri Düzenleme

0
1079
Facebook Uygulama İzinleri

Sosyal medyanın açık ara en çok kullanılan uygulamalarından biri olan Facebook, geçtiğimiz günlerde şok bir haberle gündeme geldi. Ortaya çıkan haberlere göre sosyal medya devinin kullanıcı verilerini yasadışı olarak kullandığı ve bir firmaya satışını gerçekleştirdiği öğrenildi. İlk olarak Amerika başkanlık seçimlerinde kullanıldığı belirtilen verilerin, daha sonra ne yapıldığı konusunda bir bilgi ide elde etmek mümkün olmadı. Ardı ardına gelen bu haberler ve Facebook’un kurucusu olan Mark tarafından da konu hakkında sorunları kabul eden sözlerin kullanılması, Facebook kullanıcılarının akıllarında güvenlik sorunu oluşmasına neden oldu. Facebook uygulaması için gündeme gelen güvenlik sorununun, Facebook’a bağlı uygulamaları da bir kez daha gündeme getirdiğini görüyoruz. Bu noktada Facebook Uygulama İzinleri kullanıcıların yardımına koşuyor.

Kullanıcıların güvenlikleri için Facebook Uygulama İzinleri konusunda tüm düzenlemeleri yapmaları gerekiyor. Hemen düzenlemelerin nasıl yapılacağına bakalım.

Facebook Uygulama İzinleri Hakkında

Facebook Uygulama İzinleri düzenleme işleminin nasıl yapılacağından söz etmeden önce, bu sistemden biraz söz etmek gerekiyor. Öncelikle kullanıcıların nasıl bir durumla karşı karşıya olduklarını değerlendirelim. Bazı uygulamalara Facebook üzerinden üye oluyorsunuz ya da dire Facebook hesabınızla ilişkilendiriyorsunuz. Ekstra bir üyeliğe gerek kalmadan, uygulamaları ve bazı servisleri bu şekilde kullanmak mümkün.

Kullanıcılar üye olurken ya da servise hesaplarıyla giriş yaparken, Facebook Uygulama İzinleri konusunda da fark etmeden tüm şartları onaylıyor. Bu durumda uygulama yetkilileri ve servisler kişisel bilgilerinizi de yasal olarak kullanabiliyor. Yani sizin bilgileriniz çalınmış olmuyor. Doğrudan bilgilerinizi siz vermiş oluyorsunuz. İşte bu durumu engellemek adına da Facebook Uygulama İzinleri düzenlemeleri yapmak gerekiyor. Hemen nasıl düzenlemeler yaparak bilgi paylaşımını engelleyebileceğimize bakalım.

Facebook Uygulama İzinleri

  • Tarayıcınız üzerinden Facebook hesabınıza giriş yapın. Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra ayar menüsünü görüntülemeniz gerekecek.
  • Bunun için sağ üst bölümde yer alan aşağı doğru ok işaretine tıklamanız gerekiyor. Ayarlar ekranı açılacaktır.
  • Buradan “ayarlar” menüsüne giriş yapın.
  • Ardından ise açılan pencere üzerinden “uygulamalar” sekmesine girin.
  • Burada “Facebook ile giriş yapılanlar” menüsünü göreceksiniz.
  • Facebook ile giriş yapılan uygulamalar sekmesi altında, hesabınızla kullandığınız uygulamaları göreceksiniz. Burada önemli olan bazı noktalar var.
  • Eğer bu ekranda kullanmadığınız bir uygulama varsa, mutlaka bu uygulamaları kaldırın. Kullanıcılar farkında olmadan bazı uygulamalara ve casus yazılım benzeri tehditleri içeren servislere üye olabiliyorlar. Bu nedenle burada yer alan bilinmeyen uygulamaları kaldırmak en mantıklı iş olacaktır. Veri güvenliğiniz için bu adım oldukça önemli.
  • Bilinmeyen uygulamaları bu şekilde kaldırmanızın ardından, bildiğiniz ve kullandığınız uygulamalar için Facebook Uygulama İzinleri düzenlemelerinin nasıl yapılacağına geçelim.
  • Burada uygulamaların yanında bir kalem işareti yer aldığını göreceksiniz. Düzenleme yapmak için bu kalem işaretine tıklamanız gerekiyor.
  • Bu ekran üzerinde düzenlemeler yapmanız mümkün. Fakat bir kritik nokta hakkında daha bilgi verelim.

Facebook Uygulama İzinleri konusunda yapacağınız düzenlemeler geriye dönük olarak işlemeyecektir. Yani daha önce uygulamalar sizden veri almış ve depolamışsa, bu verileri silmek pek mümkün değil. Yapacağınız ayarlamalar sayesinde bundan sonraki aşamalar için veri akışını engellemiş olursunuz. Fakat o ana kadar geçerli olan uygulama izinleriyle değişen ve depolanan veriler için yasal olarak da bir payınız olmuyor.

İlginizi Çekebilir: Android ile Dokümanları Tarama ve Gönderme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz