Gizlilik Ve Güvenlik Odaklı En İyi 4 Akıllı Telefon

0
1913
gizlilik-guvenlik-odakli-en-iyi-4-akilli-telefon

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı telefonları tercih ederken pek çok kritere dikkat ediyoruz. Kamera, ekran ve diğer özelliklerine dikkat ederek satın aldığımız akıllı telefonların güvenilir olması da oldukça önemli.

Tüm banka işlemlerimizi yaptığımız, işlerimizi gerçekleştirdiğimiz ve sosyal medya hesaplarımıza eriştiğimiz akıllı telefonlarımızda pek çok kişisel verimizi saklıyoruz. Çektiğimiz videoların, fotoğrafların ve diğer bilgilerimizi de saklandığımız akıllı telefonumuzun yabancı kişiler tarafından ele geçirilmesi pek çok kötü olaya sebebiyet verebiliyor.

Akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemlerinden olan Android ve iOS işletim sistemi kendilerini güvenlik alanında her geçen gün daha da geliştirseler de hali hazırda pek çok akıllı telefonda kullanılan bu işletim sistemlerinde bulunan ciddi açıklar kullanıcıları tehlikeye atıyor. Android ve iOS işletim sistemlerinin güvenlik anlayışları farklı olduğu için günümüzün en popüler akıllı telefon modellerinden olan BlackBerry KEYone, iPhone X, Galaxy Note 8 ve Google Pixel 2 modellerinin güvenlik özelliklerini sizler için karşılaştırdık.

BlackBerry KEYone, Galaxy Note 8 ve Google Pixel 2 cihazları Android işletim sistemiyle birlikte geliyor. Listemizdeki diğer akıllı telefon modeli olan iPhone X ise iOS işletim sistemiyle birlikte geliyor.

Güvenlik teknolojisi olan BlackBerry KEYone ve Google Pixel 2 modelleri parmak izi okuyucusuyla güvenliklerini korurken Samsung Galaxy Note 8 modelinde hem parmak izi okuyucu hem de iris okuyucu bulunuyor. Apple’ın iPhone X modeli ise Face ID adında gelişmiş bir yüz tanıma teknolojisiyle geliyor. Apple’ın bir diğer akıllı telefon modeli olan ve ufak bir şekilde bahsettiğimiz ancak listemizde yer almayan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleri de Touch ID adında parmak izi okuma teknolojisiyle korunuyor.

Şifreleme sistemi olarak BlackBerry’nin güvenlik odaklı BlackBerry KEYone modeli disk tabanlı AES 128 bit şifreleme ile korunurken Google Pixel 2, Galaxy Note 8 ve iPhone X modelleri dosya tabanlı AES 256 bit koruma ile geliyor. BlackBerry’nin yeni KEYone modeli güvenlik yazılımı olarak DTEK ile birlikte gelirken Samsung’un Galaxy Note 8 modeli de Samsung’un güvenlik yazılımı olan Knox ile birlikte geliyor. Apple’ın iPhone X modelinde ve Google’ın Google Pixel 2 modelinde önceden yüklenmiş bir güvenlik yazılımı bulunmuyor.

BlackBerry KEYone

Bir zamanların en çok kullanılan akıllı telefon markası BlackBerry için güvenlik her zaman en önemli husus olmuştur. Nitekim şirket Çinli akıllı telefon üreticisi olan TCL tarafından satın alındıktan sonra da bu anlayışını devam ettirdi.

gizlilik-guvenlik-odakli-en-iyi-4-akilli-telefon

2005 yılında kurulan bir güvenlik şirketi olan DTEK ile ortaklığa giden BlackBerry yeni akıllı telefonlarının güvenliğini DTEK ile birlikte sağlıyor. Telefonun konum gizliliğini, kamera gizliliğini ve pek çok gizliliği gerçekleştiren bir yazılım olan DTEK BlackBerry akıllı telefonlarının oldukça güvenli olmasını sağlıyor.

gizlilik-guvenlik-odakli-en-iyi-4-akilli-telefon

BlackBerry’nin son dönemde çıkarttığı pek çok akıllı telefon modelinde kullanılan DTEK yazılımı BlackBerry KEYone modelinde de kullanılıyor. Diğer güvenlik yazılımlarına göre çok daha iyi bir koruma sunan DTEK yazılımı ile birlikte BlackBerry KEYone modelinde ekstradan güvenlik önemleri de kullanmış. Herhangi bir ek ürün kullanmadan telefonun bir başka kişiler tarafından görülmesini engelleyen bir teknolojiye sahip olan BlackBerry KEYone modeli listemizdeki en güvenli akıllı telefon.

gizlilik-guvenlik-odakli-en-iyi-4-akilli-telefon

iPhone X

Apple’ın geçtiğimiz yıl tanıttığı tamamen ekrandan oluşan iPhone X modeli güçlü özellikler ve günümüz teknolojisinden en az 1.5 sene ileride olan yüz tanıma sistemiyle birlikte geliyor.

gizlilik-guvenlik-odakli-en-iyi-4-akilli-telefon

Sahip olduğu Face ID teknolojisiyle birlikte yüz tanıma teknolojisine farklı bir bakış açısı kazandıran Apple iPhone X ile birlikte yüzünüz en güvenli parolanız haline geliyor. Sadece gözleriniz açık bir halde iPhone X’e baktığınızda açılan kilit ayrıca zifiri karanlıkta da çalışıyor. Bildirimleri sadece size okutturan iPhone X güvenlik konusunda 2017 yılına damga vurmayı başardığı gibi 2018 yılında da güvenlik konusunda konuşulmaya devam edecek gibi görünüyor.

gizlilik-guvenlik-odakli-en-iyi-4-akilli-telefon

Apple’ın iPhone X modeliyle birlikte tanıttığı iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleri her ne kazar listemizde olmasalar da güvenlikle ilgili bazı noktalarını paylaşmakta yarar var. iPhone X modelinde olduğu gibi gelişmiş bir yüz tanıma teknolojisine sahip olmayan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleri parmak izi okumasında kendini kanıtlamış olan Touch ID teknolojisiyle birlikte geliyor.

Touch ID Teknolojisi Pek Çok Apple Ürününde Kullanılıyor!

Apple’ın ilk olarak iPhone 5S modelinde kullandığı ve o zamana kadar herhangi bir akıllı telefon modelinde görmeye alışkın olmadığımız Touch ID yani parmak izi okuması pek çok kişi tarafından güvenle kullanılmaya devam ediyor. Apple’ın zaman içerisinde geliştirdiği Touch ID sensörü artık çok daha hızlı bir okuma gerçekleştirebiliyor ve bu sayede telefona, tablete ve bilgisayara erişebilmeyi sağlıyor.

gizlilik-guvenlik-odakli-en-iyi-4-akilli-telefon

iPhone X’e o kadar para vermek istemeyen ancak Android işletim sistemine göre daha güvenilir bir işletim sistemi kullanmak isteyen kullanıcılar Apple’ın iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerini tercih edebilirler.

Samsung Galaxy Note 8

Samsung’un büyük bir beğeniyle kullanılan Galaxy Note serisinin en yeni üyesi olan Galaxy Note 8 modeli güçlü özelliklere ve bir akıllı telefonda oldukça işe yarayan bir kaleme sahip olsa da en güvenilir üçüncü akıllı telefon olarak listemizde kendine yer buluyor.

gizlilik-guvenlik-odakli-en-iyi-4-akilli-telefon

Samsung’un Knox adındaki güvenlik yazılımıyla birlikte gelen Samsung Galaxy Note 8 günlük kullanımda güvenlik anlamında tatmin eden bir akıllı telefon. Sahip olduğu Knox yazılımıyla birlikte saklanılan dosyaların güvenliğini sağlayan Note 8 sizleri zararlı ortamlardan izole etmeyi başarıyor. BlackBerry’nin DTEK güvenlik yazılımına göre biraz geride olan Knox yine de güvenlik konusunda başarılı bir yazılım. iPhone X modelinde bulunmayan parmak izi okuyucusuna sahip olan Galaxy Note 8 her ne kadar Face ID kadar gelişmiş olmasa da sahip olduğu iris tarayıcısıyla kullanıcıların kolayca kendinilerini tanıtmalarına imkan tanıyor. Galaxy Note 8 modeliyle birlikte ayrıca Windows 10 işletim sistemine bulunan Windows Hello özelliğini kullanarak Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızın kilidini açabiliyorsunuz.

Google Pixel 2

Google’ın kendi üretimi olan Google Pixel modeli geçtiğimiz yıl tanıtılmıştı. Nexus modellerinden farklı olarak tamamen Google tarafında belirlenen kriterlerle üretilen Pixel modelleri Android işletim sisteminden en ayrıcalıklı cihazlar oluyor. Google’ın geçtiğimiz aylarda tanıttığı Google Pixel 2 modelleri de güvenlik anlamında Android işletim sistemini kullanan diğer modellere göre çok daha güvenilir bir cihaz.

3 yıl boyunca tüm Android güncellemelerini alacak olan Google Pixel 2 modeli herhangi bir güvenlik açığında da ilk güncellenecek olan akıllı telefonlardan birisi olacak.

Sonuç itibariyle;

Listemizde yer alan akıllı telefonlardan BlackBerry KEYone, Samsung Galaxy Note 8 ve Google Pixel 2 modelleri Google’ın Android işletim sistemiyle çalışıyor. Android işletim sistemi günümüzde her ne kadar en çok kullanılan mobil işletim sistemi olsa da güvenlik konusunda en geride olan işletim sistemlerinden birisi. Android işletim sisteminin resmi içerik mağazası olan Google Play Store üzerinde Google’ın bile hala fark etmediği pek çok zararlı yazılımın bulunması ve Google’ın bu zararlı yazılımlara hala bir çare bulamaması Android işletim sisteminin kullanılırken ne kadar dikkatli olunması gerektiğinin bir kanıtı.

Apple’ın mobil cihazlarında kullandığı iOS işletim sisteminin güncel sürümü olan iOS 11 performans açısından bazı sorunlara sahip olsa da kullanıcılara güven veren bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Apple’ın App Store kurallarının oldukça sert olması ve iPhone modellerine dışarıdan uygulama yüklemenin Android işletim sistemi kadar kolay olmaması iOS işletim sistemini biraz daha güvenilir kılıyor.

Tüm bu karşılaştırmanın ardından eğer ki Android işletim sistemi kullanmaya yatkınsanız ve Android işletim sistemini kullanmayı seviyorsanız BlackBerry’nin DTEK güvenlik yazılımıyla güçlendirilmiş KEYone modeli Android cephesinin en güvenilir akıllı telefonu olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer ki iOS işletim sistemi kullanmak istiyorsanız Apple’ın yüz tanıma teknolojisine sahip olan iPhone X modeli güvenlik açısından sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Sahip olduğu Knox yazılımıyla günlük kullanımda güvenilir bir akıllı telefon olan ve diğer özellikleriyle de çok iyi bir kullanım sunan Galaxy Note 8 modelinin sahip olduğu S Pen akıllı telefon deneyimizi arttırırken güvenlik anlamında da iris tarayıcısı ve parmak izi okuyucusuyla da iyi bir bir akıllı telefon.

Google Pixel 2, Google Tarafından Güncelleniyor Ve Android Güncellemelerini Öncelikli Alıyor!

Android cephesinde DTEK ya da Knox gibi yazılımlar sizin için önemli değilse Android işletim sisteminin her güncellemesine öncelikli olarak sahip olmak sizin için daha önemliyse Google’ın Pixel 2 modelini tercih edebilirsiniz. Google’ın daha önce Nexus modellerine sağladığı ayrıcalıklı Android deneyimi Google Pixel 2 modellerinde daha geliştirilmiş bir şekilde sağlanıyor. Google tarafından 3 yıl boyunca güncellenecek olan Google Pixel 2 modeli Android deneyimini en iyi sunan güvenilir akıllı telefonlardan birisi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz