Google Çağrı Ekranı Özelliği Geldi, Bu Özellik Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0
1374
Google Çağrı Ekranı nedir ve nasıl çalışır
Google Çağrı Ekranı nedir ve nasıl çalışır

Google Pixel telefonu kullanıcıları için yeni bir özellik yayınladı. Bu yeni özelliğe Çağrı Ekranı deniyor, kimin aradığını ve nedenini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için tasarlanan bir özellik.

Özellik, aramaları spam olarak bildirmenize olanak tanıdığından, sizi kimlerin aradığını daha iyi kontrol etmenize olanak sağlıyor. Google, Arama Ekranını spam aramalardan kaçınmanın bir yolu olarak görüyor. Google Asistan sesi ile sizin adınıza restoran aramasını ve sizin adınıza randevu almasını sağlayan yapay zeka destekli bir özellik olan Google Duplex ile çalışıyor.

İşte Çağrı Ekranı hakkında bilmeniz gerekenler. Nasıl çalıştığını, ve ne zaman kullanmaya başlayabileceğinizi ayrıntılı olarak aşağıdaki makalede açıkladık.

Google Çağrı Ekranı nedir?

Arama Ekranı, kimin aradığını ve hatta bir aramayı cevaplamadan önce görmenizi sağlayan bir özelliktir. Bu özelliğin tamamı Google’ın AI (Google Asistan) tarafından desteklenmektedir. Google, Çağrı Ekranının cihazınızda gerçekleştiğini ve mobil verilerinizi kullanmadığını açıkladı. Aslında hızlı ve çevrimdışı çalışmak için yeni bir cihaz teknolojisi kullanıyor. Bu şekilde, sizinle aranan kişi arasındaki konuşmayı gizli tutuyor.

Google Çağrı Ekranı nasıl çalışır?

Akşam yemeğinde olduğunuzu ve telefonunuza bir çağrı geldiğini varsayalım. Bu önemli bir şey olabilir ya da birisi size bir şeyler satmak için spam çağrı yapıyor olabilir. Her iki durumda da, bu aramanın telefonunuzda görüldüğü zaman Ekran Araması düğmesine dokunun. Ardından Google Asistan aramayı sizin için cevaplayacak, kimin aradığını ve nedenini soracak ve konuşmayı gerçek zamanlı olarak ekrana yazacak.

Konuşma içeriğinde yer alan yazılar ekranınızda göründükçe, okuyabilir, çağrıyı almaya karar verebilir, daha fazla bilgi isteyebilir, hızlı bir yanıt gönderebilir veya aramayı spam olarak işaretleyebilirsiniz. Google, Ekranlı aramalarınızda ki ses ve konuşma metnin özel olduğunu “izniniz olmadan” kimseye gönderilmeyeceğini açıkladı.

Çağrı Ekranı nasıl açılır ve kullanılır

Piksel cihazlar

Telefon uygulamasının en son sürümünü kullandığınızdan emin olun . 

 1. Telefon uygulamasını açın .
 2. Git Daha > Ayarlar > Spam ve Çağrı Ekran .
 3. Arayan ve spam kimliğini görüntüle özelliğinin açık olduğundan emin olun .
 4. Çağrı Ekranı’na girin .
 5. ” Bilinmeyen arama ayarları ” bölümünün altında , görüntülemek istediğiniz arayanlara dokunun.
 6. Otomatik olarak ekranlamak için aşağıdakileri seçin: Otomatik ekran. Robocall’ları reddet.
 7. Veya aşağıdakiler arasından seçim yapabilirsiniz: Zil telefonu ; veya Sessizce reddet.
 8. Ekranlı aramalarda ses kaydetmek için (yalnızca Pixel 4), Arama Ekranı sesini kaydet özelliğini açın.
 9. Birisi aradığında, Ekran araması öğesine dokunmanız yeterlidir .
 10. Google Asistan, aramayı görüntülemenize yardımcı olur ve sizin adınıza konuşur.
 11. Arayanın nasıl yanıt verdiğine dair gerçek zamanlı ekranda yazı görürsünüz.
 12. Aramayı istediğiniz zaman cevaplayabilir veya bitirebilirsiniz.

Not: Telefon uygulamasının ayarlarında Arama Ekranı’nı görmüyorsanız, henüz kullanılamaz. Arama Ekranı’nın nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için Google desteğe bakabilirsiniz.

Google Çağrı Ekranı ne zaman kullanılabilir olacak?

Çağrı Ekranın çalışmaları Ekim 2018’de başladı, yalnızca Pixel 3 veya Pixel 3XL sahipleri için. Google, tüm Pixel ailesine (Pixel, Pixel XL, Pixel 2 ve Pixel 2 XL) geleceğini söyledi. Şubat 2020’de, özellik tüm Pixel telefonlar için yayınlanmaya başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz