Google Dokümanlar Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
1259
Google Dokümanlar

Google’ın sundukları ve servisleri saymakla bitmez. Özellikle internet dünyasında hayatımızı kolaylaştırmak adına birçok sistem sunan teknoloji devinin, bu şekilde sunduğu sistemlerden birisi de Google Dokümanlar. Peki, nedir bu sürekli adını duyduğumuz ve çok sık kullandığımız Google Dokümanlar?

Google Dokümanlar, herhangi bir web tarayıcısı üzerinden kullandığımız bir kelime işlemci programıdır. Microsoft Word’e benzer yapıya sahip olan sistemi Google hesabı bulunan herkes kullanabilir. Bir Gmail hesabınızın olması yeterli. Google’ın tanımlamasında da bu sistem zaten Google Drive teknolojisi olarak adlandırdığı ofis tarzı uygulamaların bir parçası.

Tabii ki sistemin sunduğu birçok ayrıcalıkta var. Bunlardan birisi de tarayıcı tabanlı bir kullanım olduğu için bilgisayara yükleme yapmadan Google Dokümanlar için her yerden erişimin sunuluyor olması. İnternet ve tarayıcı bunun için yeterli. Sistem hakkında sorularla detaylardan söz edelim.

Google Dokümanlar

Google Dokümanlar Mac Üzerinde Kullanılabilir Mi?

Bu noktada ilk gelen soru Google Dokümanlar için Mac uyumunun olup olmadığı. Başta dediğimiz gibi kullanım kısmında bir sınırlama yok. İstediğiniz herhangi bir cihazla Google Dokümanlar kullanabilirsiniz. Sadece destekleyen bir tarayıcı ve internet bağlantısına ihtiyacınız var. Linux, MacOS, Windows fark etmiyor. Hatta mobil içinde ayrı uygulamalar var.

Yalnızca Doküman Mı Oluşturabilirim?

Sorunun cevabı evet. Google Dokümanlar sadece doküman oluşturmak ve düzenlemek için kullanılır. Bunun dışında diğer ögeler için (tablolar gibi) Google’ın farklı servislerinin bulunduğunu belirtelim.

Google Dokümanlar

Word Belgelerini Ekleyebilir Miyim?

Bir Word belgesini Google Drive içerine atabilir ve buradan da dokümanlar içerisinde açabilirsiniz. Size gönderilen Word belgeleri içinde aynı durum geçerli. Hemen hemen her metin tabanlı dosya için bu geçerli demek doğru olacaktır.

Neden Sadece Word Kullanılmaz?

Burada merak edilen bir nokta var. Aslında Word ile tüm bu işlemleri hatta biraz daha çoğunu yapabiliyoruz. Peki, neden Google’ın bu servisini kullanıyoruz? Bunun için birçok neden var. İlk olarak Google Drive üzerinden yedekleme imkanı sunuluyor. Servis tamamen ücretsiz. Bunun dışında dosyalarınız bulut üzerinde yedeklendiği için istediğiniz zaman belgelerinize istediğiniz yerden ulaşabiliyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz