İnsanlar Neden Yavaş Koşar Sorusunun Cevabı Açıklandı!

0
1595

Yavaş koşma konusunda insanlar ile pek çok hayvan yarışır. Bu zamana kadar koşarak en yüksek hıza ulaşabilen insan olan Usain Bolt, 37.6 km/saat hıza erişebilmişti. Peki Usain Bolt’un rekoru kırılabilir mi? Ya da başka türlü sormak gerekirse; bir insan en fazla ne kadar hızlı koşabilir?

Söz konusu çalışmalar gösteriyor ki bazı bilimsel gelişmelerle birlikte insanların da yapacağı ve ön plana çıkaracağı şeyler var. Usain Bolt, 2009 yılında katıldığı 100 metre koşusunda 37.6 km/s hıza ulaşarak Dünya rekorunu kırmıştı. Usain Bolt’un ardından Brezilyalı futbolcu Bruno Enrique, 38 km/s hıza ulaşarak en hızlı futbolcu oldu. Biri futbolcu diğeri atlet olan iki sporcu, bu hızlara ulaşmak için bacaklarından ve tendonlarından güç aldılar. Tıpkı diğer insanlar gibi. Peki ama bu süreç nasıl ilerleyecek?

İki ayaklı koşucular ve mekanik olmak

Koşuların ve mekanik olma tarzının durumuna dair hemen hemen herkes için değişken ve farklı bir yapı ön plana çıkarılıyor. Koşarken ayaklarımızın toprağa kısa temasında bacaklarımız bizi, hem ileri hem de vücut ağırlığımızı telafi etmek için yukarı doğru itmelidir. Bu durum bizler için de değişken ve hızlı bir yenilik oluşturuyor.

Bu sayede daha rahat ve etkili bir dil üzerinden seçenekleri kullanabiliyorsunuz. Dolayısı ile bacaklarımız kısa sürede çok fazla güç üretmek durumunda kalıyor. Aşama aşama rahat, hızlı ve yenilikçi bir dilde büyüyen ve gelişim yaratan her seçenek için sizler de gelişmelere göz atabilirsiniz.

Peter G. Weyand, bu nedenle insanların patenle, koşarkenkinden daha hızlı hareket edebileceklerini belirtiyor. Weyand, patenlerin dört ayaklı koşucularda olduğu gibi itme gücünün bir kısmını bacaklardan aldığını açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz