Kablosuz Ağa (Wifiye) Girenleri Engelleme

0
1957
Kablosuz Ağa bağlananları engelleme

Biri kablosuz ağınıza girdiği zaman bunu engellemek oldukça kolay. Fakat maalesef, birileri Wi-Fi’nizi çalıyorsa, garip şeyler olmaya başlayana kadar bunu fark etmeyebilirsiniz. İnsanların sizin izniniz olmadan Wi-Fi’nizde bulunduğundan şüphelenmeniz için birkaç neden olabilir; her şey yavaş çalışıyorsa, yönlendiricinize bağlı garip telefonlar veya dizüstü bilgisayarlar görürsünüz veya ISS’niz ağınızda tuhaf davranışlar ortaya çıkıyorsa, ağınıza başka biri bağlı olabilir. Kablosuz Ağa bağlanan kişiler konusunda bu gibi belirtilere bakmak gerekiyor.

Kablosuz Ağa Girenler Nasıl Engellenecek?

Wi-Fi’nizden birisini engellemek, Wi-Fi parolanızı WPA veya WPA2 şifrelemeyle daha güvenli bir şeye değiştirmek kolaydır. Yönlendiricinin bağlı cihazların bilmediği yeni bir şifre kullanıldığı an, tüm freeloader’lar otomatik olarak internete bağlanamayacaklar. İnterneti kullanamayacaklar. Tabii ki, Wi-Fi parolanızı tekrar tahmin edemez veya kesemezlerse.

Kendinizi Wi-Fi bilgisayar korsanlarından korumanıza yardımcı olacak ek bir önlem olarak, yalnızca zayıf şifrelerden kaçınmamalı, aynı zamanda Wi-Fi adını (SSID) değiştirmeli ve ardından SSID yayını devre dışı bırakmalısınız.

Bu iki şeyi yapmak, yalnızca ağ adınızın artık değişmediğine inanmakla kalmayacak, aynı zamanda ağ adınız değiştiğinden, ağınızı yakınlardaki Wi-Fi listesinde bile göremeyecektir.

Güvenlik sizin için önemliyse, yönlendiricinizde MAC adresi filtrelemesini uygulayabilirsiniz, böylece sadece belirttiğiniz MAC adresleri (cihazlarınızdakiler) bağlanmasına izin verilir.

Benzer şekilde, DHCP’yi düzenli olarak kullandığınız cihaz sayısına sınırlayabilirsiniz. Böylece, yeni cihazlara Wi-Fi parolanızı geçmeyi başarsalar bile bir IP adresine izin verilmez.

Not: İnterneti tekrar kullanabilmeleri için, Wi-Fi şifresini değiştirdikten sonra kendi cihazlarınızı yeniden bağlamayı unutmayın.

Kablosuz Ağa Kimlerin Bağlı Olduğunu Görmek

  • Yönlendiricinize giriş yapın.
  • DHCP ayarlarını, “bağlı cihazlar” alanını veya benzer şekilde adlandırılmış bir bölümü bulun.
  • Bağlı cihazların listesine bakın ve sizin olmayanları ayırın.

Bu adımlar oldukça belirsizdir, ancak özelliklerin her yönlendirici için farklı olması nedeniyle. Çoğu yönlendiricide, DHCP’nin bir IP adresini kiraladığı her aygıtı gösteren bir tablo vardır; bu, listenin şu anda yönlendiriciniz tarafından verilen IP adresini kullanan cihazları göstermesi anlamına gelir.

Bu listedeki her cihaz ağınıza bir tel üzerinden bağlanır veya ağınıza Wi-Fi üzerinden erişir. Kablosuz bağlantı üzerinden hangisinin bağlı olduğunu anlayamayabilirsiniz, ancak bu bilgileri, özellikle hangi cihazların Wi-Fi’nizi çaldığını görmek için kullanabilmeniz gerekir.

Örneğin, bir telefonun, Chromecast’in, dizüstü bilgisayarınızın, PlayStation’ın ve Wi-Fi’ye bağlı tüm yazıcıların olduğunu varsayalım. Bu beş cihaz, ancak yönlendiricide gördüğünüz liste yedi. Bu noktada yapılacak en iyi şey, tüm cihazlarınızda Wi-Fi’yi kapatmak, fişini çekin veya listeden çıkıp kalanları görmek için bunları kapatmaktır. Ağ cihazlarınızı kapattıktan sonra listede gördüğünüz her şey, Wi-Fi’nizi çalan bir cihazdır.

İlginizi Çekebilir: Outlook.com Mail Adresi Nasıl Alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz