PlayStation Now Nedir ve Nasıl Abone Olunur?

0
4110
PlayStation Now
PlayStation Now

PlayStation Now, Sony’nin PlayStation 4,  PS4 Pro’da  ve bilgisayarda internet üzerinden oyun oynamak için yüzlerce PS4 ve PS3 oyunu sunan bulut oyun abonelik hizmetidir.

Oyunların çoğunu kendi konsolunuza yüklemenize gerek yoktur, ancak bazı oyunları doğrudan oynamak için konsolunuza da indirmeniz gerekebilir.

PlayStation Now hakkında bilmeniz gereken her şey :

PlayStation Now nasıl çalışır?

PS Now, Netflix veya Spotify gibi, oyun oynamak için bulut tabanlı bir hizmettir. Geniş bir katalog koleksiyonuna ve son PS3, PS4 oyunlarına sahiptir (700’den fazla oyun). 

Sony, bulut oyun şirketi Gakai’yi ve OnLive’ın bazı teknolojilerini satın aldığında edinilen teknolojiyi kullanıyor. Kendi yerel konsolunuzda değil, başka bir yerde büyük sunucularda barındırılan oyunları oynamanıza izin veriyor.

Xbox Project xCloud ve Google Stadia‘ya benzer şekilde, oyunun videosu, denetleyici komutları ve eylemleriniz başka bir yolla gönderilerek, internet üzerinden kullandığınız ekrana aktarılır . Bu neredeyse anında gerçekleşir, bu nedenle efekt ve grafikler konsolunuzun depolama alanından çalıştığı şekilde çalışır.

Platformdaki bazı PS4 oyunları da indirilebilir, bu da tam olarak dijital PlayStation Store’dan satın alınan eşdeğerleri gibi çalışır ve uzaktan değil konsolunuzun depolama alanı içerisinde çalışır. Sabit disk alanı içerisinde çalışıyor olsa da yalnızca aboneliğinizi devam ettirdiğiniz sürece çalışır. Daha iyi grafik çözünürlüğü fark edersiniz ve gecikme sorunu yaşamazsınız.

PS Now oyunları, doğrudan PS4’te oynayabileceğimiz oyunlara benziyor mu?

Oyunların çözünürlükleri 1080p (veya 4K) yerine 720p’dir. Bu çözünürlük PS3 konsol sahibi olan oyuncular için bir farklılık yaratmayacaktır, ancak PS4 konsollar da detay ve görüntü keskinliğinde bir düşüş yaşanacaktır.

Daha hızlı ve daha zorlu oyunlardanrın bazıları oynanırken hafif gecikme sorunları olduğu kullanıcılar tarafından bildiriliyor. Gecikme, temel olarak denetleyicideki bir düğmeye basmanız ve sonuçların ekranda görünmesi arasında geçen süredir. Denetleyicinin yanıtı Internet üzerinden bir PlayStation Now sunucusuna gitmesi gerektiği için, konsoldan ve TV’nize internet üzerinden geri dönmesi gerekiyor bu işlemler kaçınılmaz oluşan gecikme süresidir.

Ancak, gecikmenin mümkün olduğunca düşük olmasını sağlamak için büyük adımlar atıldı ve çoğu oyunda bu gecikmeler fark edilemiyor.

Kaydedilen oyunlar da bulutta saklanır, böylece en son hangi cihazda oynarsanız oynayın, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

PS Now Hangi cihazlarda kullanılabilir?

Ne yazık ki, PS Now başlangıçta geniş bir cihaz yelpazesinde mevcutken, bugünlerde PS4, PS4 Pro ve Windows PC’lerle sınırlı. Windows PC sahipleri oyunları indiremez, sadece bulut üzerinden oynayabililer.

Bildiğimiz kadarıyla, yakın zaman da PlayStation’ın diğer cihazlar için genişletme planı bulunmuyor.

PS Now için hangi internet hızına ihtiyacım var?

En az 5Mbps geniş bant bağlantınız olması önerilir. Sony, kablosuz bir bağlantıya göre kablolu bağlantı ile daha kararlı bir deneyim elde edeceğinizi bildiriyor.

PS Now’da hangi oyunlar var?

Şu anda, platformda God of War ,  Grand Theft Auto 5 ,  Infamous Second Son ve  Uncharted 4: Bir hırsızın Sonu dahil olmak üzere birçok PS3 oyunundan ve üçlü A PlayStation 4 oyunundan oluşan 700’den fazla oyun mevcut. 

PlayStation Now’ın kullanım maliyeti ne kadar?

Tüm oyunlar Netflix tarzı aylık abonelik modeli ile kullanılıyor.

İlk kez kullanacak kullanıcılar için 7 günlük ücretsiz deneme süresi bulunuyor, daha sonra İngiltere’de ayda 8,99 ABD doları, ABD’de 9,99 ABD dolarıdır.

Ayrıca indirim almak için üç ayda bir veya yıllık abonelik satın alabilirsiniz. Bunlar sırasıyla 22,99 / 24,99 ve 49,99 / 59,99 olarak fiyatlandırılıyor.

PS Now Ne zaman ve nasıl alabilirim?

PS Now, İngiltere, ABD, Kanada, Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda, Japonya, Lüksemburg, İsviçre ve Hollanda’da kullanılabilir. PS4’ünüzdeki PlayStation Store’dan edinebilirsiniz.

PS Now’a alternatifler nelerdir?

Xbox şu anda kendi bulut oyun platformu Project xCloud‘un herkese açık bir önizleme sürümünü çalıştırıyor. 

Google’ın kendi bulut oyun hizmeti Stadia var . Ancak PS Now’ın aksine, aylık bir ücret karşılığında tüm oyun kütüphanesine erişemezsiniz. Bunun yerine, her oyun için ayrı ayrı ödeme yapmanız gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz