Street View ile Android ve iOS Cihazlarda 360 Derece Fotoğraflar Oluşturmak

0
1243
Street-View ile 360 derece fotoğraf oluşturmak

Sanal gerçeklik teknolojisinin hayatımıza girmesiyle beraber, hayatımıza yeni kavramlar girmeye başladı. Sanal gerçeklik görüntülerini, videolarını izlemek, sanal gerçeklik oyunlarını oynamak gibi aktiviteler için kullanılan VR başlıkları bir yana, bu alanda 360 derece görseller oluşturarak, sanal gerçeklik teknolojisine giriş yapmamızı sağlayan kameralarda dikkat çekiyor. Sanal gerçeklik başlıkları için uygun bütçeli birçok seriyi tercih etmek mümkün ama eğer işin mutfağında yer almak istiyorsanız, 360 derece kameraları almanız gerekiyor ki bunun için belli bir bütçe ayırmak gerek. İşte bu noktada devreye Street View uygulaması giriyor.

Street View sayesinde çok profesyonel olmasa da sadece akıllı telefonlarınızı kullanarak 360 derece görseller oluşturabiliyorsunuz. Peki, Street View ile sadece akıllı telefonlarınızı kullanarak nasıl 360 derece görseller oluşturabilirsiniz?

Street View İle 360 Derece Çekim Yapmak

Uygulamayla beraber sadece akıllı telefonlarınızı kullanmanız yeterli. Ekstra bir kamera kullanmanıza gerek yok. Bunun için öncelikle Google Play üzerinden (Android kullanıcıları için) ya da App Store üzerinden (iOS kullanıcıları için) Street View uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Aşağıya linkleri ekleyeceğiz. Şimdi yapacaklarınız ise şöyle;

  • Öncelikle uygulamayı açıyoruz. Uygulamayı açtığınız zaman, karşınıza bir harita gösterimi gelecek.
  • Çeşitli konumların işaretlendiği bu harita görsellinin hemen altında ise kamera simgesi yer alacak. Üzerinde “+” işareti olan turuncu kamera simgesine tıklıyoruz.
  • Bu seçim 360 derece çekim menüsünü açacak.
  • Burada üç bölüm yer alıyor. Çekilen fotoğrafların paylaşımı için link, 360 derece görselleri yükleyeceğiniz bölüm ve hemen altında ise “Camera” sekmesini göreceksiniz.

Street View

  • Yine turuncu kamera sekmesine tıklıyoruz. Bu kısımda mini bir çerçeve açıldığını ve uygulamanın kameraya eriştiğini göreceksiniz.
  • Açılan pencere içerisinde daire alanı bulunduğunu göreceksiniz. Uygulama çevrenize turuncu baloncuklar ekliyor. Yapmanız gereken çekim yapmak istediğiniz yöne doğru telefonu çevirmek.

Street View

  • Kamera alanını bu turuncu balon alanına getiriyorsunuz. Daire etrafında bir yükleme çemberi dolandırılıyor ve çekim otomatik olarak yapılıyor. Ardından bir sonraki noktaya turuncu baloncuk ekleniyor ve telefonu buraya çevirmeniz, aynı işlemi tekrarlamanız gerekiyor.
  • Son olarak altta yer alan kontrol butonunun yeşile dönmesi sonrasında, bu butona basarak oluşturduğunu görüntüyü kayıt ediyorsunuz.
  • Görüntü kayı kısmına ekleniyor ve buradan sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yapabiliyorsunuz.

Uygulama Android Linki

Uygulama iOS Linki

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz