Su ve Toz IP Değerleri: IP68 Ne Anlama Geliyor?

0
2107
Su ve Toz IP Değerleri IP68
Su ve Toz IP Değerleri IP68

Şu anda, akıllı telefon piyasasında bir çok üretici su ve toz direnci yüksek telefonlar üretmeye çalışıyor.

Bu telefonların teknik özellikler kısmını incelediğinizde, IP derecesi olarak adlandırılan bir şey göreceksiniz. Bu derecelendirme telefonun dışarıdan gelecek olan sıvı ve katı maddelere direncini ifade eder.

Yeni bir aksiyon kamerası, akıllı spor saati veya yeni bir telefon almak istediğinizde bu cihazlar için iyi para harcalar harcamak zorundasınız. Almış olduğunuz cihazların yağmurda veya sıvı temasında bozulup bozulmayacağını bilmeniz de oldukça önemli. Cihazların suya ve toza dayanıklı niteliklerini anlamak için birçok farklı kod bulunuyor. Bu kodların anlamlarını bilmeniz aldığınız cihazın kapasitesini öğrenmeniz açısından faydalı olabilir.

IP derecelendirmeleri – Harfler ve Sayılar ne anlama geliyor?

IP derecelendirmeleri genellikle dört karakterden oluşuyor. Çok nadir durumlarda, beş karakter olabilir. Ancak Samsung veya Apple yüksek basınçlı sıcak buhar jetlerine karşı dayanıklı bir telefon yapmazsa, bunları bir telefonda görmeniz pek olası değil.

İlk iki karakter olan I ve P, giriş Korumasını veya başka bir deyişle içeri girmeyi durdurmada ne kadar başarılı olduğunu gösterir. Üçüncü basamak, küçük katılara (toz / kum vb.) karşı korumanın ne kadar iyi olduğunu gösteren sayıdır bu basamak maksimum 6 dereceye sahip olabilir.

Son basamak ise, sıvı veya su direncini gösteren karakterdir, bu basamak maksimum 8 dereceye sahip olabilir.

Kısacası, IP68’i bir cihazda görüyor iseniz, bu cihaz hem toz hem de suya dayanıklılık için en yüksek IP derecesini sunduğunu bilirsiniz.

IP67’nin anlamı nedir?

IP derecelendirmeleri söz konusu olduğunda çok sayıda kombinasyon vardır ve kafa karıştırıcı olabilir. IP67 cihazlar, IP68 dereceli Samsung Galaxy S20 + ile aynı toz direncine sahiptir, ancak suda sadece 1 metre derinliğe kadar sağlam kalabilir. Bundan daha fazlası, cihazın dahili bileşenlerine zarar verir anlamına gelir.

Katı maddeler söz konusu olduğunda, cihazlar toza karşı test edilmiş ve toz geçirmezdir. Üçüncü karakter olarak “6” olan herhangi bir cihaz, bu özel ölçekte test edilebilecek ve onaylanabilecek kadar toz geçirmezdir.

  • IP = Giriş Koruması
  • 6 = Toz Geçirmez
  • 7 = 1 m derinliğinde suda sağlam kalır (normalde 30 dakika) 

IP68’in anlamı nedir?

Sonda bulunan 8 rakamı, telefonun 1 metreden daha derinlikte test edildiğini ve zarar görmediği anlamını ifade eder. Standart test özellikle tam bir derinlikten bahsetmese de, üreticilerin bunları listelediğini göreceksiniz. Örneğin Samsung, IP68 dereceli Galaxy Note 10+ modelinin 30 dakikaya kadar 1,5 metre derinliğe kadar sağlam kalacağını yazıyor. 

İPhone 11 Pro modeli de IP68 derecelendirmesine sahip bir cihazdır.

IP65, IP53 veya diğerlerinin anlamı nedir? 

Çoğu zaman birden fazla IP derecesine sahip ürünler görürsünüz bunun nedeni, farklı türlerde su geçirmezlik açısından test edilmesidir. Örneğin, Sony Xperia Z5 hem IP68 hem de IP65 derecesine sahiptir. Daha önce de belirtildiği gibi, IP68 derecesi suyun içerisinde sağlam kalabileceği anlamına gelir. IP65 ise, sıvının sprey şeklinde tanecik olarak gelmesi durumunda zarar görmeyeceğini ifade eder.

IP53 değerlerine sahip eski bir cihazda ise, bu cihaz kendini toza karşı biraz korur, ancak tamamen değil ve püskürtülmüş su da zarar görmez anlamlarını taşır. Bu derecelendirmeye sahip cihazların kesinlikle suya daldırılmaması gerekir. 

IPX7 anlamı nedir?

X derecelendirmesi, ilk nesil Apple Watch, bazı Garmin kameraları, giyilebilir cihazlar ve hatta bazı telefonlarda görülebilir. Bu cihazların, toza karşı koruma için onaylanmadığını ifade eder, ancak toza dayanıklı olmadığı anlamına gelmez.  

Nano kaplama nedir?

Nano kaplama, nem nedeniyle zarar görebilecek herhangi bir şeyden uzaklaşmasına yardımcı olmak için iç bileşenlerin üzerine püskürtülen mikroskopik olarak uygulanan bir film tabakasıdır. 

Bazı şirketler telefonlarını su itici nano kaplama ile üretmeyi tercih ediyor, ancak belirli bir IP derecesi bulunmuyor. Bu tür cihazlar muhtemelen kazara dökülmeler, hafif yağmur veya sıvı sıçraması gibi durumlarda cihazı koruyabilir.

ATM’nin anlamı nedir?

 ATM, atmosfer anlamına gelir ve temel olarak ne kadar basınca dayanıklı olbileceğini gösterir. Ya da başka bir deyişle, cihazın suyun altında ne kadar derinlikte zarar görebileceği anlamına gelir.

Normalde su altında kullanılmak üzere tasarlanmış cihazlar için kullanılır ve çoğu durumda 1 ATM 10 metre, 5 ATM 50 metre ve 10 ATM 100 metredir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz