WhatsApp ile Para Gönderme

0
878
WhatsApp İle Para Gönderimi

Mesajlaşma uygulamaları artık hemen her alanda iş görmeye başladı. İlk etapta sadece mesajlaşma için kullanılan uygulamalar, şimdi ise birçok işleve sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlevler arasında en çok dikkat çekeni ise kullanıcıların para transferi yapabiliyor olmaları. Apple’ın mesajlaşma uygulamalarıyla başlayan adım, yavaş yavaş diğer anlık mesajlaşma uygulamalarında da karşılık bulmaya başladı. Son olarak bu alanda en iyi uygulama olarak bildiğimiz WhatsApp için yeni bir özellik yayınlandı. WhatsApp İle Para Gönderimi sisteminin devreye girmesini sağlayan yeni güncelleme, en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamasının da beklenen adımı atmasını sağlamış oldu.

WhatsApp İle Para Gönderimi Özelliği Ne Zaman Gelir?

Söz konusu özelliğin nasıl kullanılacağından söz etmeden önce, bu özelliğin tam olarak ne zaman geleceği konusunda bilgiler vermek gerekiyor. Yeni özellik resmi olarak duyuruldu ancak kesin sürüm şeklinde yayınlanmadı. Bunun yerine beta sürüm olarak yayınlanmış bir sistem gördük.

Beta sürüm olarak yayınlanan sistemin, beta kullanıcıları tarafından nasıl ilerleyeceği konusunda da bilgiler paylaşıldı. Ancak şimdilik her kullanıcı için kararlı sürüm olarak yayınlanmış bir özellikten söz etmek mümkün değil ekleyelim.

WhatsApp İle Para Gönderimi Kaç Banka Tarafından Desteklenecek?

Yine %100 kesin bilgiler elde edilebilmiş değil ancak WhatsApp İle Para Gönderimi özelliği için ilk etapta 70 adet banka desteğinden söz ediliyor. Banka desteği konusunda tüm listeye sahip değiliz ancak 70 banka ideal bir rakam olarak gösterilebilir. Bu rakam içerisinde ülkemiz bankalarının olup olmadığını da bilemiyoruz. Bunun için final sürümünün yayınlanmasını beklemek gerekecek. Zaman içerisinde sürekli olarak banka desteğinin arttırılacağını da düşünüyoruz.

Özellik Nasıl Kullanılacak?

WhatsApp İle Para Gönderimi özelliğini kullanılabilir duruma getirmek için öncelikle hem göndericide hem de alıcıda uygulamanın son sürümünün yüklü olması ve payment özelliğinin aktif konuma getirilmiş olması gerekiyor. Taraflardan birinde bile yeni özellik açık konuma getirilmemişse, standart bir şekilde gönderim gerçekleştirmek mümkün olmuyor. Devam işlemleri için yapılacak ise şöyle;

  • İlk olarak ayarlar sayfasına gidiyoruz. WhatsApp uygulamamız içerisinden ayarlar sayfasına gittikten sonra ise bu kısma eklenen “ödemeler” sekmesine giriyoruz. Daha sonra ise ek kısmına tıklamanız ve “ödeme” sekmesini seçmeniz gerekiyor.
  • Burada birtakım şartlar sunuluyor. Bu şartları onaylamanız gerekli. Ayrıca burada ödeme konusunda bilgilendirmeler yapılacağı da belirtiliyor.

WhatsApp İle Para Gönderimi

  • Bu işleminde sonrasında telefon onaylaması yapılması gerekecek ki en önemli kısımlardan birisi bu. Beta sürümünde yer alan sisteme göre geliştiricilerin açıklamaları bu yönde.
  • Doğrulama işleminin de tamamlanması sonrasında karşınıza bir banka listesi çıkıyor. Kullanıcıların bu liste içerisinden kendi bankalarını seçmeleri gerekiyor.

WhatsApp İle Para Gönderimi

  • Fakat burada önemli bir hatırlatma da yapalım. Özellik kesin olarak yayınlanmış olan bir özellik olmadığı için şu an ülkemizde hangi bankaların destekleneceği bilgisi verilmiş değil. Dünya genelinde de yukarıda bahsettiğimiz gibi 70 banka için kesin bilgi var. Diğer bankalar için bilgi elde etmek mümkün değil. En azından özelliğin final sürümünün gelmesine kadar bu detay öğrenilmemiş olacak.

WhatsApp İle Para Gönderimi

  • Banka seçiminden sonra UPI hesabının oluşturulması istenecek. Güvenlik pimi ve kimlik doğrulama sistemiyle beraber yeni bir hesap oluşturuyorsunuz. Burada hesabınızın da kullandığınız numara ile bağlı olması gerektiği belirtiliyor.
  • Bir sonraki işlemde, paranın gönderileceği kişiyi seçiyorsunuz. Oluşturduğunuz UPI PIN kodunun girişini yapıyorsunuz. Bu şekilde işlemin tamamlanması sağlanıyor.

Daha sonra sistem hakkındaki bilgileri sohbet bölümlerinden elde etmek ve gönderi ayrıntılarını görüntülemek mümkün oluyor. WhatsApp İle Para Gönderimi sistemi için geliştiricilerden gelen ayrıntılar bu şekilde. Tekrar belirtelim ki özellik beta aşamasında. Bu nedenle doğrudan kullanıma başlamak mümkün değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz