COM Surrogate Çalışmayı Durdurdu Hatası Çözüm Yolları

0
5957
windows-10-com-surrogate-calismayi-durdurdu

Com Surrogate, Windows Görev Yöneticisi’ni açtığınızda görmüş olabileceğiniz dllhost.exe olarak da adlandırılan bir işlemdir. Sık sık Com Surrogate çalışmayı durdurdu hatası alıyorsanız, muhtemel çözüm yolları için yazımızı okumaya devam edin.

COM Surrogate Çalışmayı Durdurdu

COM Surrogate Nedir?

Com Surrogate Microsoft’a göre, “istenen işlemin dışında çalıştırılan bir COM nesnesi için kullanılan süslü bir isim”. Tabii bu tanımlama bu işlemin tam olarak ne ifade ettiğini anlatmaya yetmiyor. COM Surrogate işleminin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için aşağıda birkaç örnek verdik.

Windows Görev Yöneticisi Com Surrogate İşlemleri

Bileşen Nesne Modeli (Component Object Model) anlamına gelen bir COM nesnesi, temel olarak Microsoft tarafından tasarlanmış ve yazılımların birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan bir standarttır. Örneğin, bir Excel tablosunu bir Word belgesine gömdüğünüzü varsayalım. Daha sonra bu tabloda Excel üzerinden değişiklikler yaptığınızı farz edelim. COM nesneleri Excel’de yaptığınız bu değişikliklerin, Word belgesine gömdüğünüz Excel tablosuna otomatik olarak yansımasını sağlamaktadır.

COM nesneleri, işlem adından da anlaşılacağı üzere gerçekten de DLL dosyalarıdır. Bu dosyalar korumalı Windows klasörlerinde bulunur ve işletim sisteminin işlevlerini gerektiği gibi yerine getirmelerini sağlarlar.

COM Surrogate İşlemini Sonladırırsam Ne Olur?

Diğer bazı önemli Windows işlemlerinin aksine, Görev Yöneticisi‘ni (Ctrl + Shift + Esc) açabilir ve gördüğünüz COM Surrogate işlemlerini sonlandırabilirsiniz. Ancak bunu yapmak genellikle iyi bir fikir değildir. Programlar bu işlemi bir eylem gerçekleştirmeye için ihtiyaç duydukları zaman oluşturur. Dolayısıyla işlemi sonlandırmak, bu eylemin durmasına neden olur.

Başka bir program ihtiyaç duyduğu için çalışan Com Surrogate işlemlerini sonlandıramazsınız.

Com Surrogate’i Hangi Programın Başlattığını Nasıl Görebilirim?

Görev Yönetici basit bir araçtır ve COM Surrogate işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi görmenize izin vermez. Bu işlemden birden fazla gördüğünüzde, hangi programın başlattığını merak edebilirsiniz. Bunun için, Görev Yöneticisi alternatiflerinden biri olan bir başka Microsoft yazılımı olan Process Explorer‘ı indirmeniz gerekiyor.

Process Explorer, bilgisayarınızda çalışmakta olan programlarla ilgili çok fazla bilgi verir ve COM Surrogate işlemlerini hangi programın başlattığını gösterebilir. Örneğin, fare ile listeden bir dllhost.exe işleminin üzerine geldiğinizde, o işlemin hangi program tarafından başlatıldığını ve kullanıldığını görebilirsiniz.

Process Explorer

COM Surrogate Çalışmayı Durdurdu Hatası Nasıl Düzeltilir?

Muhtemelen bir “çalışmayı durdurdu” hatası görmeden ve Windows 10 yavaş çalışmaya başlamadan önce COM Surrogate işlemini fark etmemişsinizdir. COM Surrogate çalışmayı durdurdu hatasına, genellikle küçük resimlerle belirli bir dosya neden olur. Sık sık COM Surrogate hatası görmeye başladıysanız, aşağıda yer verilen birkaç çözüm yolunu deneyebilirsiniz:

  • Bilgisayarınızdaki codec paketlerini ve medya player yazılımlarını güncelleyin veya kaldırın. K-Lite codec paketi, DivX veya Nero gibi ortam araçları yazılımları bu soruna neden olabilir. Medya player olarak her formattaki medya dosyasını bu codec paketlerine ihtiyaç duymadan oynatabilen VLC’yi tercih edebilirsiniz.
  • Windows Güncellemelerini yükleyin. Bazı kullanıcılar en son güncellemelerin bu sorunu çözdüğünü rapor etmiştir. Sorununuzu çözmeyebilir ancak en azından yapması kolaydır.
  • Mevcut küçük resimleri silin. Bozuk küçük resimler COM Surrogate çalışmayı durdurdu hatasına neden oluyorsa, Disk Temizleme aracını kullanarak bu dosyaları kaldırabilirsiniz.
  • Disk Temizleme Küçük Resimler
  • Sorunlu dosyayı belirleyin. dllhost‘un hangi dosyaya erişmeye çalıştığını görmek için yukarıda ele alındığı gibi Process Explorer‘ı kullanın. Belirli bir dosyaya işaret ediyorsa, sorun büyük olasılıkla bu dosyadan kaynaklanıyordur. Dosyayı silin ve sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin.
  • Veri Yürütme Engellemesi listesinden COM Surrogate’i kaldırın. Windows, kötü amaçlı kodun sisteminizde çalışmasını önlemek için Veri Yürütme Engellemesi adlı bir araç kullanır. Belirli işlemleri bu listeden kaldırmanız hatayı düzeltebilir.

Başlat menüsüne tıklayın ve arama çubuğuna Gelişmiş yazarak Gelişmiş sistem ayalarlarını görüntüle‘yi seçin. Gelişmiş sekmesinde Performans bölümündeki Ayarlar‘a tıklayın. Performans Seçenekleri penceresinde Veri Yürütme Engellemesi sekmesine tıklayın. Seçtiklerim dışında kalan tüm Windows programları ve hizmetleri için DEP’yi aç‘ı seçin ve aşağıdaki Ekle butonuna tıklayın. İşletim sisteminiz 32 bit ise C:\Windows\System32\dllhost.exe yolunu, 64 bit ise C:\Windows\SysWOW64\dllhost.exe yolunu takip edin ve butonuna tıklayın. Değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam‘ı tıklayın.

dllhost hatasi

  • Sabit distkinizde sorun olup olmadığını kontrol edin. Komut isteminde Windows dosyalarını onarmak için SFC komutunu ve sabit sürücü hatalarını denetlemek için CHKDSK komutunu kullanın.
  • Birkaç DLL dosyasını Komut İstemi’nde yeniden kaydedin. Komut İstemi’nde, regsvr32 vbscript.dll ve regsvr32 jscript.dll komutlarını çalıştırmak, COM Surrogate çalışmayı durdurdu hatasını düzeltebilecek iki DLL dosyasını yeniden kaydeder.
  • Antivirüs yazılımınızı kontrol edin. Bazı kullanıcılar Kaspersky antivirüs programı çakışmalarının bu soruna neden olabileceğini rapor etti. Antivirüs programını devre dışı bırakmayı deneyin ve dosyaya / klasöre erişmeye çalıştığınızda hala hata alıp alıp almadığınızı kontrol edin.
  • Yukarıdakilerin hiçbirini yapmak istemiyorsanız veya yaptığınız halde COM Surrogate çalışmayı durdurdu hatası düzelmediyse, küçük resimleri tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz