Xiaomi Yeni Bir Akıllı Maske Patenti Aldı!

0
1832
Xiaomi maske
Xiaomi maske

Yüz maskeleri ve kirlilik maskeleri, çevremizdeki sürekli artan kirlilik seviyeleri nedeniyle son zamanlarda ana gereksinim haline geldi. Çin’deki koronavirüs salgını ile yüz maskeleri daha da zorunlu hale geldi ve gün geçtikçe satış hacmi de artmaya devam ediyor. Şimdi Xiaomi, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisinden (USPTO) ‘akıllı maske‘ patenti aldı. Xiaomi akıllı yüz maskesi, yerleşik maske sensörlerinden tüm verileri hesaplamak için bir işlemci, hesaplanan verileri depolamak için bir bellek modülü, tüm donanımlara güç vermek için bir pil ve bir bağlantıya sahip olacak.

Xiaomi’ye göre, akıllı maske “kirlilik emiş miktarını” hesaplayabilen ve maskenin toplam kullanım süresini kaydedebilen sensörleri içerecek. Bu kayıtların ardından, yerleşik işlemci, akıllı telefon gibi eşlik eden bir aygıtla kablosuz bir bağlantı başlatabilecek, böylece öngörülen bir süre içinde soluduğunuz verileri kablosuz bağlantı ile bir uygulamaya gönderebilecek. Bu veriler paylaşıldıktan sonra, maske bulunduğunuz şehrin hava kalitesini gerçek zamanlı olarak bildirmek için merkezi bir sunucudan hava kalitesi endeksi verileri oluşturulabilecek.

Ayrıca, söz konusu akıllı maskenin, sisteme gömülü sağlık sensörlerine sahip olduğu ve her nefesin solunum hacmi gibi faktörlerin yanı sıra toplam kullanım süresi boyunca kullanıcının aldığı toplam nefes sayısını kaydedebileceği söyleniyor. Ayrıca, maske takıldığı sırada bir kullanıcının hareket halinde olup olmadığını belirlemek için ivme ölçerler ve jiroskoplar gibi sensörler de içerecek.

Maske kirli hava alımını hesapladığında, hava filtresinin filtreleme verimliliğine karşı hesaplayabilir ve mevcut ortamınızda soluduğunuz hava kalitesi hakkında bir tahmin verebilir. Potansiyel olarak, akciğer kapasitenizin zaman içinde arttığını veya azaldığını belirlemenize bile yardımcı olabilir. Böyle bir maske, günümüzdeki kirlilik seviyeleri göz önüne alındığında önem bulan giyilebilir bir sağlık ürünü olarak nitelendirilebilir. Potansiyel olarak solunum anormalliklerini tespit edebilir ve kullanıcıların daha sağlıklı nefes almaları için yollar önerebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz