Akıllı telefon Ultrasonic parmak okuyucu ve optik okuyucu karşılaştırma

0
1189

Bu yazımızda akıllı telefonlar ile gelişen ekran parmak okuyucu teknolojisini ve bu teknolojinin gelişimini inceleyeceğiz.

Parmak izi sensör teknolojisini ilk ciddiye alan Huawei, Oppo ve OnePlus markalarıydı ve halen bu teknolojiyi ileriye götürmek için çalışmaya devam ediyorlar.

Akıllı telefonlarda parmak izi teknolojisi nasıl gelişti ve son durum nedir?

Ultrasonic okuyucu Vs. optik okuyucu

Şimdiye kadar gördüğümüz parmak izi tarayıcıların çoğu optik tarayıcılardır, bu tarayıcılar parmağınızı aydınlatmak için biraz ışık kullanır ve panel altındaki kamera ile almış olduğu görüntüyü eşleştirerek çalışır. İlerleyen teknoloji ile optik tarayıcıların yerini utrasonic tarayıcılar almaya başlıyor, bu ileri teknoloji akıllı telefonlardan biri de Samsung Galaxy S10.

Pahalı yeni teknoloji ultrasonic tarayıcılar, optik tarayıcı teknolojisi gibi kamera ile değil, ultrason kullanarak çalışır. Ultrason teknolojisi sayesinde yağlı veya kirli parmak izinin bile kusursuz bir şekilde okuyabilir.

Qualcomm Mobile Başkanı Alex Katouzian, 3D Sonic Max’in önceki nesilden 17 kat daha iyi bir tanıma alanı sunduğunu açıkladı. Artan güvenlik ile eş zamanlı iki parmaklı kimlik doğrulamasının yanı sıra kullanımı daha kolay olabileceği anlamına geliyor. 

Ultrasonik tarayıcı neden daha iyi?

Ultrasonik parmak izi okuyucuları, okuyucunun parmağınız üzerinde oluşturduğu 3D izlenim nedeniyle optik muadillerinden daha doğrudur ve daha güvenilirdir. Bu teknoloji ile optik tarayıcılar da ki gibi sadece bir görüntü almanın ötesine geçmektedir . Teorik olarak, bir parmak izi görüntüsüyle bir optik tarayıcı sensörünü kandırabilmeniz mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz