Akıllı Saat Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Faktör

0
1148

Akıllı saatlerin ilerleyen dönemlerde yeni telefonumuz olmaya aday olduğu söylenmekte. Şimdilik sadece söylenebildiğini sizlere sunabilsek de sektör açısından çok fazla sıkıntı çekmemektedir. İşte bu çeşitlilik karar verme mekanizmasını da devre dışı bırakabilmektedir. Bu duruma bağlı olarak hazırlanan liste içerisinde akıllı saati almaya yardımcı olabilecek ipuçlarını sizlere sunduk.

Garmin Fenix 5x Sapphire

İşletim Sistemi ve Cihaz Uyumluluğu

Sektörde bulunan akıllı saatlerin hemen hemen hepsinin cep telefonlarını eşlik etmek için tasarlanmıştır. İlk olarak bunun göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Çünkü cihazların birbirleriyle olan uyumları son derece önem taşımaktadır. Bu durumu örneklendirmek gerekirse Pebble ve Pebble Steel özel bir işletim sistemi kullanırken Android ve iOS cihazları ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. Android Wear saatleri Android 4.3 benzeri telefonlar ile çalışabilmektedir. Hatta Google telefonunuz üzerinden çeşitli web adreslerini uğrayarak alınmak istenen saatin cihazla uyumlu olup olmadığını gösteren bir site bulmanız da mümkün. Tahmin edileceği üzere Apple iPhone modelleri ile çalışabilmektedir.

E-İnk Ve Renkli ekran

Pebble’daki gibi e-ink ekranlar dış mekanlarda özellikle Güneşli ya da aydınlık alanlarda saate gelen notları okuyabilmeye büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede ekranın parlama gibi bir sorunu olmaz renkli ekranlara kıyasla pil ömrü 2-3 günden daha fazla dayanmaktadır. Renkli ekranlar bir iki gün dayanırken e-ink ekranların en az 5 gün dayanması göz ardı edilebilecek türden bir fark değil.

Ara Yüz

Akıllı telefonlar sayesinde hepimiz dokunmatik ekranları alıştık. Bu durumda dokunmatik ekrana sahip bir saat seçmek daha alternatifli olmaktadır. Bunun üzerine fiziksel olarak büyük saatler biraz daha ucuz olsa da görünüşleri de klasik saatlere göre daha yakındır.

Tasarım ve Kişiselleştirme

Akıllı saatler tercih edilirken mutlaka konfor ve kayışın açılma özelliği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sayede ileride sıkıldığınızda değiştirme şansına sahip olabilirsiniz.

Bildirim ve Alarmlar

Sektördeki akıllı saatlerin hemen hemen hepsinde titreşim ya da aydınlatma aracılığı ile gelen çağrılar ya da SMS ve mailleri görmek mümkündür.

Uygulamalar

Akıllı saatlerde uygulama alternatifi de bulunmasından dolayı istenilen uygulamayı rahatlıkla bulmak mümkündür.

Depolama Alanı

Özellikle mağazalardaki uygulamalarında indirileceği düşünülerek depolama alanı fazla olan akıllı saatler tercih edilmelidir.

Ekstra Özellikler ve Fark

Alınacak olan akıllı saatin mutlaka fiyatı ve özellikleri araştırılarak karar verilmelidir. Bu sayede hem kaliteli hem de uygun fiyata akıllı saati temin etmek mümkün hale gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz