Android 11 ile 4GB Video Sınırı Kalkabilir

0
882

Mevcut Android sürümlerinde video kalitesi fark etmeksizin video boyutu 4GB üzerine çıkamıyor.

Android 11, video kaydetme konusunda Android işletim sistemlerinde belirlenen dosya boyutu sınırını genişletecek gibi görünüyor. Android dosya kodlama sisteminde bulunan sınır ile şu anda Android akıllı telefonlarda kaydedilen tek bir video dosyasının boyutu 4GB geçemiyor. Android 11 ile bu kısıtlamanın kalkması durumunda akıllı telefonlar ile yüksek kalite de video çekimleri dosya boyutu sınırına takılmayacak.

Android sistemindeki video yazar codec bileşeni 64 bit ofset kullanacak şekilde yükseltiliyor. Bu değişiklik, cihazların yüksek kalite de video dosyalarını kaydetmesine ve 4 GB’tan büyük videoları kesintisiz tek dosya halinde kayıt etmesine izin verecek. Akıllı telefonlarda 4K video kaydının yaygınlaşmasından ve ileriye dönük akıllı telefonlardaki videoların çıkış çözünürlüğünün daha da artacağı düşünülerek böyle bir iyileştirmeye gidilmesi bekleniyor.

Şu anda, hangi kalitede kayıt yapıyor olursanız olun, tek bir video dosyasının boyutu 4 GB geçemiyor. Bu sınırlama uzun süreli video çekimi yapmanıza şu anda bir engel. Çekim sırasında dosya boyutu sınırı aşmanız durumunda video kaydı otomatik olarak duruyor, kullanıcılar daha uzun süre kayıt yapmak için genellikle kayıt kalitesini ful HD veya HD’ye düşürmek zorunda kalıyor.

Maksimum dosya boyutunun kaldırılması çok önemli bir gelişme gibi görünmüyor olabilir, ancak cihazlar için önemli bir yükseltme olabilir. Artan akıllı telefon kamera sensörü çözünürlüğü göz önüne alındığında, video dosyası boyutları giderek büyüyor, durum böyle olunca da kullanıcıların yüksek kalite de çekmiş oldukları videoların Android dosya boyutuna takılması hoş olmayabilir. Bu özelliğin, Android 11 ile 2020’nin sonlarında doğru çıkması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz