Asl.dll Hatası Nasıl Düzeltilir?

0
1096

Asl.dll hatası, Windows kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatalardan bir tanesi. Asl.dll dosyasının kaldırılması veya bu dosyaların bozulmasından kaynaklandığı bilinen hata, uygulama kullanımlarında da sıkça karşımıza çıkıyor.

Fakat sadece dosyanın bozulması ya da silinmesinden değil, bu hata kayıt defteri sorunlarından, virüslerden veya kötü amaçlı yazılımlardan da kaynaklanabilir. Hatta donanım sorunları bile bu hataya neden olabiliyor. Hataların nedenleri farklı olabileceği gibi görüntüleme şekilleri de farklı olabilir. Hatanın gösterilmesi ve uyarı şekilleri ise şöyledir;

 • dll Not Found
 • This application failed to start because asl.dll was not found. Re-installing the application may fix this problem.
 • Cannot find [PATH]\asl.dll
 • The file asl.dll is missing.
 • Cannot start [APPLICATION]. A required component is missing: asl.dll. Please install [APPLICATION] again.

Sadece Windows değil, Apple işletim sistemleri ve uygulamalarında da bu hataların alınabileceğini belirtelim. Özellikle iTunes ve Safari gibi Apple programlarında bu sorun sıkça yaşanabiliyor. Bunun için dosya kontrolü yapmak gerekebilir. Windows üzerinde yüklü olan Apple uygulamaları nedeniyle bu sorunla karşılaşılabildiğini belirtelim. Burada kullanıcıların kontrol etmesi gereken dosya yolları ise şöyle;

 • C: \ Program Dosyaları \ iTunes \
 • C: \ Program Dosyaları (x86) \ Common Dosyaları \ Apple \ Apple Uygulama Desteği \
 • C: \ Program Files \ Ortak Dosyalar \ Apple \ Apple Uygulama Desteği \
 • C: \ Program Dosyaları (x86) \ Safari \ Apple Uygulama Desteği \

Asl.dll Hataları Nasıl Düzeltilir?

Çözüm önerilerine geçmeden önce bu konuda bir ayrıntı bilgi verelim. Kullanıcılar genelde Asl.dll sorunu yaşadığında, dll dosyasını dışarıdan indirmeyi tercih ediyor. DLL dosyası indirilerek, hasarlı dosya ile değiştirilmesi işlemi çok sık yapılıyor. Ancak burada çok ciddi bir risk durumu söz konusu.

Asl.dll

Güvenilir ve ana kaynağından olmayan dll dosyalarının indirilmesi, çok ciddi güvenlik sorunlarının yaşanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Güvenilmeyen kaynaklardan dll dosyası indirmeyin. Bunun dışında hata nedeniyle Windows erişiminiz yoksa, Windows’u güvenli mod üzerinden çalıştırın.

 1. Dosyayı Geri Yükleme: Genelde bilinmeyen bir dosya olduğu için Asl.dll dosyası siliniyor. Bu nedenle sorunu çözmek için ilk olarak geri dönüşüm kutusundan dosyanın daha önce silinip silinmediğini kontrol edin. Böyle bir durum varsa, geri yükleme yapın.
 2. Apple Uygulamalar Destek Kurulumunu Onarın: Başta söylediğimiz gibi bu sorun iTunes gibi uygulamalardan kaynaklanabiliyor. Bu nedenle söz konusu sistemle onarım yapmanız, dosyayı düzeltecektir. Onarma işlemi sorunu çözmezse, iTunes son sürümü yeniden indirin ve sıfırdan kurun.
 3. Virüs Taraması Yapın: Bilgisayarınızda DLL dosyasına zarar veren bir virüs olabilir. Bu virüse karşı koruma açısından virüs taraması yaptırın. Dll dosyasını maskeleyen bir virüs varsa, hemen temizleme yapın.
 4. Sistem Geri Yükleme Yapmak: Soruna önemli bir değişiklik neden olmuşsa, değişiklikleri geri almak adına, sistem geri yüklemesi yapın.
 5. Programları Düzenleyin: DLL’yi kullanan programı tespit edin ve programı silip yeniden yüklemeyi deneyin.
 6. Sürücüleri Güncelleyin: Eğer bir oyunda ya da 3D bir programda böyle bir hata alıyorsanız, o zaman sürücü güncellemelerinizi kontrol edin. Özellikle ekran kartı sürücü güncellemeleri varsa bu hatayı almamak için son güncellemeleri yükleyin.

İlginizi Çekebilir: Facebook Piksel Ne İşe Yarar? Kullanım Detayları ve Özellikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz