Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin ile Arasındaki Fark Nedir?

0
1272
Bitcoin Cash Nedir

Bitcoin Cash, Bitcoin’in hızlı büyümesi ve genişlemeye devam etmesi sonucu karşı karşıya kalınan bir takım zorlukların üstesinden gelmek amacıyla, 1 Ağustos 2017’de oluşturulan bir kripto para birimidir.

Bitcoin, kullanıcıların bir bankaya veya başka bir ödeme aracına gerek duymadan birbirlerine doğrudan para gönderip almalarını sağlayan sanal para birimi olarak 2009 yılında oluşturulmuştur. Bu eşler arası (peer to peer) sistem, çift harcama gibi dolandırıcılık faaliyetlerini önlerken, Bitcoin ağındaki tüm transferlerin bir kamuya açık defterini muhafaza eden blok zincir (blockchain) teknolojisine dayanıyor.

Bitcoin büyük bir farkla dünyanın en popüler sanala para birimidir (cryptocurrency). Ancak özellikle ölçeklenebilirlik ve hızlı büyüme göz önüne alındığında, genişlemeye devam ettiği için önemli zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Bitcoin topluluğunda bu konuların nasıl çözüleceği konusunda yapılan anlaşmazlıklar, blokchain içinde zor bir yol ayrımına neden oldu ve sonunda Bitcoin Cash (BCC) olarak adlandırılan yeni bir sanal para birimi oluşturuldu.

Daha Fazla İşlem, Daha Fazla Sorun

Bitcoin, ağ üzerindeki işlemleri onaylamak ve daha sonra blok zincirine eklemek için İş Kanıtı (PoW) yöntemini kullanır. Bir işlem ilk gerçekleştiğinde, kriptografik olarak korunan bir blokta henüz teyit edilmemiş olan diğerleriyle gruplanır.

Genellikle madenciler olarak anılan bilgisayarlar, karmaşık matematiksel problemleri çözmek için GPU’nun ve / veya CPU döngülerinin işlem gücünü kullanırlar. Müşterek gücün bir çözüm bulması ve böylece bloğu çözene kadar, verileri bir blok içerisinde SHA-256 algoritması yoluyla geçirirler.

Blok çözüldükten sonra, blok zincirine eklenir ve ilgili tüm işlemlerin geçerliliği doğrulanır ve o noktada tamamen işlendiği kabul edilir. Bloğu çözen madenciler, bitcoin ile ödüllendirilir. Her birey, kendi hashing gücüne bağlı olarak değişen miktarı alır.

Bitcoin blok zincirindeki bir bloğun maksimum boyutu, herhangi bir zamanda teyit edilebilen işlem sayısını sınırlayarak 1 MB sınırı ile sınırlandırılmıştır. Sonuç olarak, onay için işlem gönderen insanlar, Bitcoin kullanımı arttıkça onay için kendilerini daha uzun süre beklerken bulurlar.

Daha büyük işlem ücretleri ödemeyi seçenler, öncelik sahibi oldu. Ancak genel darboğaz devam etti. Bir Bitcoin işleminin meşruiyetini doğrulamak için geçen ortalama süre önemli derecede yavaşlamıştı ve muhtemelen bu yavaşlama artarak devam edecekti.

Bitcoin Cash’in Doğuşu

Bu sorunun çözümü ilk bakışta basit gibi gözükebilir: sadece blok boyutunu artırın. Ancak, böyle bir değişikliği gerçekleştirirken etkili olabilecek çok sayıda artı ve eksiler olduğu için bu kolay değildir. Bitcoin topluluğundaki çoğu kişi, her şeyi olduğu gibi bırakmayı savundu. Diğerleri ise daha büyük bir daha geniş blok istediler.

Bitcoin Cash ne zaman cikti

Sonunda, ikinci grupta olanlar tarafından kararlaştırılan yol seçildi. 1 Ağustos 2017’de gerçekleşen bu bölünme, Bitcoin Cash’i kendi bağımsız sanal para birimi olarak ortaya çıkardı. Bu, bitcoin sahibi olanların, aynı miktarda Bitcoin Cash’i olduğu anlamına geliyordu.

Bununla birlikte, Bitcoin ve Bitcoin Cash blok zincirleri üzerinde 478558 numaralı bloktan sonra gerçekleşen tüm işlemler tamamen ayrı varlıkların bir parçasıdır ve ileride birbirleriyle hiçbir ilişkileri olmayacaktır. Bitcoin Cash benzersiz bir kod tabanı, geliştirici topluluğu ve kurallar setine sahip, “Altcoin” olarak da bilinen alternatif bir sanal para birimidir.

Bitcoin Cash ve Bitcoin Arasındaki Ayırt Edici Farklar

  • Bitcoin Cash’in maksimum blok boyutu 8 MB, Bitcoin’in ise 1 MB’dır. Bu, teorik olarak daha düşük işlem ücretleri ve daha hızlı teyitler ile sonuçlanacağı anlamına gelmektedir.
  • Bitcoin Cash işlemleri, kendilerini orijinal Bitcoin blok zincirinde geçersiz sayan güncellenmiş bir imza hash’ı (SigHash) kullanırlar ve tekrarlama saldırılarını önlerler.
  • Bitcoin’in ana geliştirme ekibine karşıt olarak, Bitcoin Cash, yazılım uygulamalarını merkezden uzaklaştırmak için birden fazla bağımsız programcı grubu tarafından sürdürülüyor.
  • Acil Durum Zorluk Ayarı (EDA), madencileri Bitcoin Cash ağına göz etmeye teşvik etmek ve hash oranında ani dalgalanmalara karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Bitcoin Cash Alış, Satış ve Ticaret

Bitcoin Cash Coinbase, Bittrex, Kraken ve CEX.IO gibi pek çok popüler takas sisteminde, Bitcoin de dahil olmak üzere Amerikan doları veya diğer sanal para birimleri gibi fiat para (itibari para) birimi cinsinden satın alınabilir, satılabilir ve ticareti yapılabilir.

Bitcoin Cash Cüzdanları

Bitcoin, Litecoin, Feathercoin ve diğer kripto para birimleri gibi Bitcoin Cash, her ikisi de özel anahtarlarla korunan dijital cüzdan yazılımında veya fiziksel bir donanım cüzdanında saklanabilir. BCC‘nizi çevrimdışı olarak bir kağıt cüzdan içinde saklamayı da seçebilirsiniz. Ancak bu yöntem yalnızca ileri düzey kullanıcılar için önerilir.

Diğer “Nedir?” yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz