Facebook, Whatsapp’a Şimdilik Reklam Getirmeyecek!

0
888

WhatsApp ana şirketi Facebook’un sosyal mesajlaşma platformundan para kazanma çabalarını durdurduğu bildiriliyor. Şirketin, mesajlaşma hizmetinin durum bölümünde reklam satmayı planlıyordu, ancak şimdilik bu plandan vazgeçildiği söyleniyor. Şirketin, işletmelerin müşterilerle daha iyi iletişim kurmasını sağlayan para kazanma özellikleri oluşturmaya odaklanacağı bilgisi paylaşılıyor.

Facebook’un, Instagram benzeri durum bölümünde geçici yayınlarla WhatsApp’tan para kazanma isteği 2018’de tanıtıldı. Mesajlaşma hizmetinin kurucuları Jan Koum ve Brian Acton’u şirketten istifaya zorlayan büyük bir faktördü. Koum ve Acton’un ticari bir mesajlaşma özelliğinin WhatsApp’ı uçtan uca şifrelemesini zayıflatacağını düşünüyorlardı.

Şirket 2018’de Durum özelliğinde reklamların (Facebook veya Instagram’ın Hikayeleri gibi) görüneceğini doğrulamıştı, ancak ne zaman başlayacağını açıklamamıştı. Daha sonra, geçen Mayıs ayında, 2020’ye kadar sessizce ilan edileceğini duyurdu. Ancak WhatsApp artık reklamsız kalacak gibi görünüyor. Reklamları entegre etme planlarının ne zaman devam edeceği konusunda hiçbir bilgi yok. Sonuç olarak, WhatsApp reklam oluşturmak için çalışan ekibini dağıttı ve önceki çalışmalardan kalan kodları WhatsApp üzerinden kaldırdı.

WhatsApp Yeni Özellik Çalışmaları

Bu arada WhatsApp, bir dizi yeni özellik üzerinde çalışıyor ve aralarında karanlık tema modu da var. Bu özellik, mesajlaşma platformunun sistem genelindeki temaya uyum sağlamasına izin verecek. Şu anda test aşamasında ve yakın zamanda hem Android hem de iOS cihazlarda kullanıma sunulması bekleniyor. Bunun dışında, WhatsApp gruplar için ‘Kaybolan Mesajlar‘ özelliğini de test ediyor. Bunun, yöneticilerin cihazda yer kaplayan ve çevrimiçi yedeklemelerin boyutunu artıran eski mesajları ve sohbetleri yönetmesini kolaylaştıracağı söyleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz