Google Arama Geçmişi Silme ve Gizleme

0
2751
Arama Geçmişi Silme

İnternet aramaları için Google’ı kullanıyorsanız, şimdiye kadar Google’ın arama alanında etkinliğinizin bir sekmesini tuttuğunu ve otomatik doldurmalarda bu sekmeleri kullandığını fark etmişsinizdir. Bu sayede Google, arama yaptığınız zaman aranan temizlerinizin ilk birkaç harfine dayalı olarak, zaman kazandırıcı şekilde öneriler sunar. Genelde bu özellik faydalı bir özellik olarak bilinir. Ancak bu sistemle bilgisayarınızı kullanan herkes aramaları görebilir. Başka bir kişi bilgisayarınızı kullanıyorsa, Google Arama Geçmişi üzerinden aramalarınızı ve her türlü bilgiyi görebilir. Bu durumu engellemek için ise Google’ın aramaları kaydetmesini ilk etapta engelleyebilirsiniz.

Google Hesap Etkinliklerini Kapatmak

Öncelikle Google’ın etkinliklerinden söz edelim. Google, web aramalarınızı ve bulunduğunuz yer ya da ilişkili kişileriniz ile ilgili bilgileri ve hatta Youtube arama verileri ya da Haritalar bilgilerini bile depolar. Bu bilgiler daha sonra Google hesabınızla kullandığınız bir cihaza kayıt edilir. Google’ın bu bilgileri kaydetmesini engellemek için yapılacaklar var.

Google’ın bu bilgileri kaydetmesini istemiyorsanız, hesap etkinliği kontrolleri ekranından bunları düzenleyebilirsiniz. Bunların dışında direk olarak Google Gizli mod kullanımını da yapabilirsiniz. Gizli pencere kullandığını zaman, hesabınız ile giriş yapmadığınız sürece bu veriler toplanmıyor.

Çerezlerde tarayıcıyı kapattığınız zaman otomatik olarak siliniyor. Gizli mod kullandıktan sonra arama verilerinizi tekrar silmeniz gerekmez. Ancak bunun bir gizlilik yöntemi olmadığını da ekleyelim. Sadece veriler kayıt altına alınmaz. Tarayıcı tarafından.

Arama Geçmişi Silme

Arama Önerileri Engelleme

Tarayıcıları kullanırken, arama önerilerini engelleyerek sisteminizi biraz daha kontrollü hale getirmek mümkün. Bunun için yapılacaklar şöyle;

Chrome: Tarayıcı araç çubuğu üzerinden Chrome menüsüne tıklayın. “Ayarlar>Gelişmiş’i” seçin ve sonra adres çubuğuna girilen aramaları ve URL’leri tamamlamanıza yardımcı olması için tahmin hizmeti kullan seçeneğini kaldırın.

Firefox: Firefox’ta “Menü> Tercihler> Arama” kısmına tıklayın. Arama önerileri adres çubuğu sonuçlarında göster seçimini kaldırın.

Arama Geçmişi Silme

Son olarak Arama Geçmişi Silme işlemi konusunda bilgi verelim.

Chrome: Chrome menüsüne girin. “Geçmiş> Tüm Geçmiş Göster>Göz Atma verilerini temizle” seçeneğini seçin. Açılan ekrandan gelişmiş seçeneğine girin. Buradan silme işlemini yapabilirsiniz.

Safari: Safari menü çubuğuna girin. “Geçmiş> Geçmişi Temizleye” sekmesine tıklayın. Açılır menüden Tüm geçmişi sil seçeneğini seçin. Ayarlamaları kendi isteğinize göre yapın.

İlginizi Çekebilir: Google Me Nedir? Ne İşe Yarar?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz