Google Drive Nedir? Google Drive Nasıl Kullanılır?

0
1721

Google Drive, Google tarafından sanal depolama alanı olarak başlatılan ve Gmail’deki verileri bulut depolama sunucularında depolamanıza olanak sağlayan bir bulut depolama servisidir. Google Drive ile belgelerinizi Dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları arasında senkronize etmek için dosyaları sürükleyip bırakabileceğiniz hem çevrimiçi kelime işlemi, elektronik çizelge ve sunum araçlarını hem de bilgisayarlarınızdaki bir sanal klasörün rahatlığını elde edebilirsiniz. Servisin bu konudaki çoklu platform desteği oldukça başarılı.

Google Drive Nasıl Yüklenir?

Cihazlarınızda Google Drive sanal klasörlerini oluşturarak anında senkronizasyon sunmak için Drive uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Bunun için bu bağlantıya gitmeniz gerekecek. Bilgisayarlar için düşünecek olursak, bu bağlantı üzerinde yer alan adımları izleyerek masaüstünde sanal bir klasör oluşturabilirsiniz. Daha sonra bulut sunucusuna atmak istediğiniz belgelerinizi bu klasöre yüklemeniz yeterli.

Google Drive

En Düşük Desteklenen İşletim sistemi Sürümleri İse Şöyle;

  • Windows 10
  • Windows XP
  • Windows Vista
  • Windows 7
  • Mac OS 10.6
  • Mac OS 10.7
  • Android 2.1 ve üstü
  • iOS 3.0 ve üstü

Tabii ki servise web üzerinden de erişim var hatırlatalım.

Google Drive Nasıl Kullanılır?

Genellikle Drive’ı kullanmak, Google dokümanlar servisindeki kadar kolaydır. Direk olarak Google hesabınız içerisinde web üzerinden bulut depolama servisi kullanılabilir. Bunun dışında masaüstü uygulaması için düşünecek olursak, sadece Drive uygulamasını yükledikten sonra oluşan klasöre, istediğiniz belgeleri atmak yeterli olacaktır.

Google Drive

Daha sonra istediğiniz herhangi bir cihazdan hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz. Attığını verilerde bu şekilde kullandığını cihazda doğrudan görüntülenecektir. İsterseniz servis üzerinden belgelerinizi ya da yüklemelerinizi indirip ardından ise özelleştirmelerinizi yapabilirsiniz. Sonrasında değişiklikleri yeniden bulut sunucu üzerinde yer alan belge üzerine de işleyebilirsiniz.

Depolama Sınırı Ne Kadar?

Google Drive için şu an sunulan depolama alanı sınırı 15 GB olarak kullanılıyor. Bu ücretsiz depolama alanı. Bu alanı arttırmak isterseniz de ek ücretler ödemeniz gerekiyor. 15 GB alanı doldurursanız, servisi standart bir şekilde kullanabilirsiniz ancak boşaltana kadar yeni dosya yüklemesi yapamazsınız.

Google Drive

Dosyaları Dönüştürme

Bu işlem için Web üzerinden Google Drive’a girip, dosyaya sağ tıklayın. Ardından istediğiniz uygun bir biçimi seçin. Dönüştürebileceğiniz dosyalar Word, Excel, OpenOffice, PowerPoint ve daha fazlasını içerir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz