Google Duo Nedir, Nasıl Kullanılır?

0
1746
Google Duo
Google Duo

Google Duo, Apple’ın FaceTime’ı, Facebook’un WhatsApp’ı gibi görüntülü ve sesli arama özellikleri taşıyan bir uygulamadır.

Duo kullanımı ücretsizdir, karşılıklı video ve sesli çağrılara olanak tanır ve Apple’ın FaceTime’ın aksine hem iOS hem de Android cihazlarda çalışır. Uygulama telefon numaranıza dayalı çalışır, telefonunuzun rehber listesindeki kişilere ulaşmanızı sağlar, uçtan uca şifreleme sunar. Cevap vermeden önce arayanın canlı videosunu görmenizi sağlayan Knock Knock gibi şık özelliklere sahiptir.

Google Duo nasıl çalışır?

  • İOS veya Android cihazınız için Google Duo uygulamasını indirin.
  • Google’ın Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları’nı kabul edin.
  • Duo’nun size bildirim gönderip gönderemeyeceğini belirleyin, mikrofonunuza ve kameranıza erişim izni verin.
  • Numaranızı doğrulayın.
  • SMS ile gönderilen bir kerelik doğrulama kodunu yazın.
  • Uygulama simgesi arayüze otomatik yüklenecek.

Google Duo’nun ana arayüzü ikiye bölünmüş bir ekran olup, üst yarısı kameranızın almış olduğu görüntüyü gösterir. Alt kısımda ise, ‘Grup Oluştur’ sekmesine sahip bir arama çubuğu bulunur. Bu ekranı ilk gördüğünüzde Duo uygulaması kişilerinize erişmek için izin isteyecektir.

Google Duo Görüntülü arama nasıl yapılır?


Duo’yu her açtığınızda, arama çubuğuyla ve aşağıdaki ‘Grup Oluştur’ düğmesiyle kamera görünümünü görürsünüz.

Video görüşmesi yapmaya başlamak için: Arama çubuğuna video görüşmesi yapmak istediğiniz kişinin adını yazın> Listeden adlarını seçin> Ekranınızın alt kısmındaki ‘Görüntülü arama‘ simgesine dokunun.

İlk aradığınızda, Google size “Gülümseme! Knock Knock on” mesajını ve arkadaşınızın – sizi bir kişi olarak görüyorsa – çalarken telefonlarında göründüğünüz resmi ile görecektir. Ancak arkadaşınız sizi bu özellikle çalarken göremez. Bu nedenle, bir arkadaşınızla her görüntülü arama yaptığınızda, videonuzun görünür olduğu konusunda sizi uyaran bir ekran görürsünüz, ardından video görüşmesi yaptığınız kişinin adını veya numarasını ve aramayı bitir düğmesini görürsünüz.

Bir arkadaşınızın sizi görüntülü aradığında, kamerasının gördüklerini, arkadaşınızın adını veya numarasını ve arama kabul ve red ikonlarını içeren bir görüntülü arama ekranı görürsünüz. Telefonunuzu kullanmıyorsanız, görüntülü arama geldiğini söyleyen bir bildirim alırsınız, ancak bu bildirim tercihlerinize bağlıdır.

Siz veya arkadaşınız bir aramayı bitirdiğinde, kamera görünümüne / arama çubuğuna ve ‘Grup Oluştur’ ekranına geri gelirsiniz.

Not: Arama çubuğu kısmı kişilerinizi isimlerine veya numaraya göre aramanıza ve arkadaşlarınızı Duo’ya davet etmenize olanak tanır. Arkadaşlarınızın Duo’yu kullanarak görüntülü arama yapabilmeleri için Duo’yu yüklemeleri gerekecektir.

Google Duo Tercihleri ​​yönet

Google Duo’nun ana uygulama arayüzündeyken (kamera görünümü / arama çubuğu ve Grup Oluştur ekranı), sağ üst köşedeki üç yatay noktanın bulunduğu düğmeye dokunun. Ardından Ayarlar, Yardım ve Geri Bildirim’e gitme seçeneklerini göreceksiniz. Ayarlar seçeneğine dokunun.

Bu menünün altında, Knock Knock ve düşük ışık modunu kapatma özelliği de dahil olmak üzere değiştirebileceğiniz birkaç ayar bulunuyor. Ayrıca iOS kullanıcıları için Siri Kısayolları gibi diğer özelliklerin yanı sıra mobil veri kullanımınızı sınırlandırabilir, çalarken telefonunuzun titremesini sağlayabilir (yalnızca Android), telefon numaranızın kaydını silebilir, Google Hesabı ekleyebilir ve numaraları engelleyebilirsiniz.

Google Duo’da Knock Knock’u devre dışı bırakabilir misiniz?

Evet. Duo, cevap vermeden önce arayanın canlı videosunu görmenizi sağlayan Knock Knock adlı bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği uygulamadaki ‘Ayarlar’ menüsünden devre dışı bırakabilirsiniz (yukarıdaki ‘Tercihleri ​​yönet’ bölümüne bakın).

Google Duo’da düşük ışık modunu devre dışı bırakabilir misiniz?

Evet. Duo, zayıf ışıklı bir ortamdaysanız sizi video görüşmesinin diğer ucundaki kişi için daha görünür hale getirecek Düşük ışık modu adlı bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği, yukarıdaki ‘Tercihleri ​​Yönet’ bölümünde bahsettiğimiz ‘Ayarlar’ menüsünden devre dışı bırakabilirsiniz.

Google Duo’da grup video görüşmeleri yapabilir misiniz?

Evet, Google Duo yedi kişiye kadar grup video görüşmelerine olanak sunar. Bir grup oluşturmak için Google Duo ekranının altındaki ‘Grup Oluştur’a dokunun ve eklemek istediğiniz kişileri seçin.

Google Duo’da sesli arama yapabilir misiniz?

Evet. FaceTime ve WhatsApp gibi, Duo görüntülü arama yanı sıra sesli arama sunuyor.

Telefon numarası olmadan Google Duo’ya kaydolabilir misiniz?

Hayır. Duo’nun telefon numaranıza ihtiyacı var. Uygulama, telefonunuzun kişiler listesindeki kişilere ulaşmanızı sağlar. Ayrı bir hesap gerekmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz