Google, Huawei Kullanıcılarını Cihazlarına Gmail ve YouTube Yüklememeleri Konusunda Uyarıyor!

0
917
Huawei Google
Huawei Google

Yeni üretilen Huawei telefonlarının ABD hükümetinin ticaret yasağı nedeniyle Google uygulama paketlerini alamadığı bilinen bir gerçek. Google kullanıcılara, Gmail, YouTube ve şirketin diğer uygulamalarını yeni Huawei cihazlarına yüklememelerini tavsiye etti. Android ve Play Hukuk Direktörü Tristan Ostrowski yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kullanıcı verilerinin gizliliğini, güvenliğini korumak ve genel deneyimi korumak için Google Play Store, Google Play Protect ve Google’ın temel uygulamaları (Gmail, YouTube, Haritalar ve diğer uygulamalar) yalnızca Play Protect sertifikalı cihazlarda kullanılmalıdır.”

ABD ticaret yasası uyarınca Google Hizmetleri yalnızca 16 Mayıs 2019 tarihinden önce piyasaya sürülen Huawei cihazlarında çalışacaktı. Bu nedenle Çinli şirket mevcut telefonlarını yeniden markalaştırıyor veya farklı isimler altında piyasaya sürüyor. “Hükümet kısıtlamaları nedeniyle, 16 Mayıs 2019’dan sonra halka sunulan yeni Huawei cihaz modelleri, güvenlik sürecinden geçemedi ve Play Protect’i önceden yüklemiş olmayacaklar. Sonuç olarak, ‘sertifikasız’ olarak kabul ediliyorlar. Google’ın uygulamalarından ve hizmetlerinden yararlanamayacaktır ” denildi.

Ayrıca, Google hizmetlerinin güvenlik ve gizlilik nedeniyle sertifikasız cihazlarda çalışmasına izin verilmemesinden dolayı, izinsiz yüklenen uygulamalar olması gerektiği şekilde çalışmayabilir. Öte yandan Huawei, ticaret yasağı kaldırılsa bile şirket içi Huawei Mobil Hizmetlerini kullanmaya devam edeceğini söylüyor. HMS, Huawei Mobile Cloud, Huawei AppGallery, Huawei Video, Huawei Tarayıcı gibi bir dizi uygulama sunuyor. Google’ın mevcut Huawei cihazlarındaki Android işletim sistemini geçici olarak güncellemesine izin veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz