Google Pay Nedir, Nasıl Çalışır?

0
1978
Google Pay
Google Pay

2018’de Google, mobil ve çevrimiçi ödeme hizmetlerini yenileyerek yeniden markalaştırdı ve hepsini Google Pay veya G Pay şemsiyesi altında topladı. 

Çevrimiçi ödemeler, uygulama satın almalar, mağazalardaki temassız ödemeler ve hatta kullanıcılar arası para gönderme için kullanabilirsiniz. Google Pay hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Google Pay Uygulaması nasıl kurulur?

Google Pay’ı kullanmaya başlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Telefonunuzda Google Pay uygulamasını bulun. Çoğu Android telefona ve akıllı saate önceden yüklenmiştir, ancak Google Play’den de indirebilirsiniz . 
 2. Google Pay uygulamasını açın ve Kartlar sekmesine bir kredi kartı veya banka kartı ekleyin.
 3. Uygulamayı ilk kez kullanıyorsanız, Başlayın’a dokunun, ardından eklemek için bir ödeme yöntemi seçin ve kartınızın bir fotoğrafını çekin veya bilgilerinizi girin.
 4. Google daha sonra SMS veya e-posta kimlik doğrulaması yoluyla sizi doğrulamak isteyecektir.
 5. Telefonunuzun kilidini açın ve temassız herhangi bir ödeme terminalinde Google Pay’ı kullanmak için dokunun. 

Akıllı saat kullanıyorsanız, işlem telefon ile benzerdir. Akıllı saatinizde Google Pay uygulamasını açmanız daha sonra sizi akıllı telefonda da bağlı olduğu bir kurulum işlemine götürecek, sizi bir SMS mesajı ile benzer şekilde doğrulayacak ve bir PIN, Desen veya PIN belirlemenizi isteyecektir.

Google Pay mağazalarda nasıl çalışır?

Google Pay ile mağaza içi alışveriş yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ödeme noktasında Google Pay sembolü veya temassız ödeme sembolünü arayın.
 2. Akıllı saatinizin, telefonunuzun kilidini açın veya Google Pay’ı başlatın.
 3. Telefonunuzu tutun, terminali izleyin bir onay işareti görene kadar veya işlemi onaylayan bip sesini duyana kadar bekleyin.

Google Pay’ı ilk kez açtığınızda, normalde yaptığınız gibi Android telefonunuzun kilidini açarak (Google Pay’ın işleminizi doğrulamasını sağlar), ardından bir satıcının temassız terminalinin yakınına yerleştirerek mallar için ödeme yapabilirsiniz. Telefonunuzun kilidini açmadan 30 TL’nin altındaki alışverişler için de ödeme yapabileceğinizi unutmayın (ekranın açık olması gerekir). Bu değerin üzerindeki satın alımlar için kimlik doğrulamanızı girmeniz gerekir. Bir ödemeyi işleme koymak için uygulama açmanıza bile gerek yoktur. 

Google Pay uygulamalarda nasıl çalışır?

Google Pay ile uygulama içi satın alma işlemleri yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Uber veya Airbnb gibi desteklenen bir uygulama açın.
 2. Ödeme sırasında veya satın alma sırasında Google Pay ile Satın Al düğmesini arayın.
 3. Google Pay düğmesine basın.
 4. Normalde kullanmak istediğiniz kartı seçmeniz ve 3 haneli güvenlik numarasını onaylamanız istenir.
 5. Buradan daha fazla bilgi edinin .

Android uygulamaları “Google Pay ile Satın Al” seçeneği sunar, yani her alışveriş yaptığınızda kredi kartınızı ve gönderim adresinizi girmek yerine bir düğmeye dokunarak hızlı bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Google Pay, web sitelerinde nasıl çalışır?

Google Pay ile desteklenen sitelerde ödeme yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Goole Pay’ı herhangi bir tarayıcıda kullanabilirsiniz.
 2. Desteklenen bir siteden ödeme yaparken Google Pay satın alma butonuna basın.
 3. Normalde kullanmak istediğiniz kartı seçmeniz ve 3 haneli güvenlik numarasını onaylamanız istenir.
 4. Buradan daha fazla bilgi edinin .

Satın alma sepetinde “Bu siteden gelecekteki satın alımlar için seçilen bilgileri kullan” yazan bir kutu görürseniz, Google Pay’ı kullanmak için kutuyu işaretleyin ve varsayılan ödeme yönteminiz olarak ayarlayın. Bir dahaki sefere bu siteden satın almayı planladığınızda, ne satın almak istediğinizi seçmeniz, sepete gitmeniz ve Google Pay ile ilişkili ödeme bilgilerini kullanmak istediğinizi onaylamanız yeterlidir. Ardından, tüm bilgileriniz otomatik olarak doldurulacaktır.

Google Pay ile başka neler yapabilirsiniz?

Hesap kartları / tren biletleri / biniş kartları

Apple Pay / Cüzdan gibi Google Pay, geçişlerinizi, hesap kartlarınızı ve seyahat biletlerinizi tek bir yerde saklamak için de kullanılabilir. Google Pay uygulamasını açın ve alt sekmedeki ‘Geçişler’e giriş yapın. 

Ne yazık ki, tüm havayolları veya tren operatörleri bu özelliği desteklemez, çoğu kişi G Pay uyumlu geçişler yerine PDF olarak bilet düzenlemeyi tercih eder, bu nedenle bu özelliği çok fazla kullanıp kullanamayacağınız kiminle seyahat ettiğinize bağlıdır. 

Akıllı özelliklerden biri, Google Pay’ın hesap ayrıntılarını ilgili e-postalardan otomatik olarak alabilmesi ve sanal üye geçişlerini / hesap kartlarını bilet giriş ekranına yükleyebilmesidir. 

Bir geçiş eklemek için (toplu taşıma, sadakat programı veya hediye kartı) “+ Pass” düğmesi ile giriş yapın ve ilgili seçeneği seçin. 

Google Pay hangi cihazlar ile uyumludur?

Google Pay, tüm modern Android telefonlarda (KitKat 4.4+) kullanılabilir. Ancak, Google Pay kullanan mağazalarda ödeme yapmak için telefonunuzun NFC (yakın alan iletişimi) ve HCE’yi (ana bilgisayar kartı emülasyonu) desteklemesi gerekir. Telefonunuzu bir mağazadaki temassız ödeme noktasına yerleştirdiğinizde, NFC ve HCE, satın alma işleminizi yapabilmeniz için ödeme bilgilerinizi mağazaya göndermek için birlikte çalışır.

Akıllı saatlerde de benzer durum söz konusudur. Modern akıllı saatlerin çoğunda, temassız işlemler için yerleşik NFC olması koşuluyla Google Pay desteği olacaktır. 

Android telefonunuzun mağazalarda Google Pay’ı destekleyip desteklemediğini öğrenmek için cihazınızın Ayarlar uygulamasını açın ve ardından Kablosuz ağlar altında Diğer’e giriş yapın. Bu seçeneği görmüyorsanız, örneğin Bağlantılar veya NFC gibi benzer bir seçenek arayın. Diğer ayarları görmek için Diğer’e dokunmanız gerekebilir. NFC seçeneğini veya benzer bir şey görürseniz, Google Pay’ı kullanarak mağazalarda resmi olarak ödeme yapabilirsiniz. 

Google Pay güvenli midir?

Teorik olarak, evet. Mağazada ödeme yaparken Google, Google Pay’ın gerçek kart bilgilerinizi paylaşmadığını açıklıyor. Bunun yerine, satıcı benzersiz bir şifrelenmiş numara alır. Benzer şekilde, Android Pay ile Google, endüstri standardı güvenlik belirteçleri sunmak için önde gelen ödeme ağları ve finansal kurumlarla çalışıyor.

Sonuç olarak, Google Pay’ın tokenizasyonu, Apple Pay’ın telefondaki güvenli bir çipte değil, bulutta oluşturulduğu için farklıdır. Yine de, telefonunuzu kaybetmeniz durumunda Google , kişisel verilerinizi korumanız için Cihazımı Bul’u kullanmanızı öneriyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz