Google’ın CEO’sunun Maaşı Açıklandı

0
1058

Hepimizin bildiği üzere Google’ın kurucuları ortakları Larry Page ve Sergey Brin geçtiğimiz yıllarda Google’dan ayrılmışlardı. Aynı zamanda Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’tende istifa ettiklerini açıklayan Sergey Brin ve Larry Page, Google’daki gibi Alphabet’tede görevlerini Sundar Pichai’ye bıraktıklarını açıkladır. Bu haber ile birlikte Google ve Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai oldu. Page ve Brin ikilisinin 1998’de kurdukları Google’dan yakın zamanda ayrıldılar. Ortalama olarak 2015 yılında kurulan Alphabet ile sadece arama motorları ve web sayfaları üzerine değil yaşanabilir alanlara da Google’ın teknolojisini yaymak istiyorlardı. Teknoloji devinin Alphabet girişimi gerçekten başarılı oldu. Örnek vermek gerekirse; sürücüsüz otomobil, drone, akıllı gözlük ve çeşitli ürünler üretiyorlardı. 2015 yılında Alphabet ile kurumsal bir yapı içerisine giren Google, Alphabet sayesinde çok kısa süre içerisinde çok daha ileriye gidebildi.
Page ve Brin ikilisinin açıklamasına göre, Alphabet’in 25,9 ve 25,1 yüzdelik hissesine sahipler. Şirketin kontrol hisselerinin bu ikilide olduğunu ve geçtiğimiz Salı günü CNBC’ye yaptıkları açıklama ile yüzdelik hisselerde bir değişiklik olmayacağını sadece CEO görevinden istifa edildiğini bu sayede sadece yönetim kurulunda kalabileceklerini açıklamışlardı. Yeni girişimlere odaklanmak isteyen ikili, dün yayınlanan blog yazısında bunu açık açık anlattılar. İkisinin de 46 yaşında olduğu düşünülünce aslında mantıklı bir karar aldıklarını görebiliriz. Hala gençler ve zaten yapılmış bir şey yerine yeni bir girişim denemek için hala çok erken.

Google CEO’sunun Maaşı Açıklandı!

Yıllardır Google gibi bir şirketin başında olan Sundar Pichai, geçtiğimiz günlerde alınan karar ve terfi ile artık sadece Google’ın değil aynı zamanda Alphabet’in de başına geçmiş oldu. İçinde bulunduğumuz ay itibari ile Larry Page ve Sergey Brin görevlerinden ayrılarak koltuğu Sundar Pichai’ye bıraktılar. Alphabet’in CEO’luk görevinden çekilmelerine rağmen yönetim kurulunda kalmaya devam edeceklerin açıklayan ikiliden her an yeni girişimler bekleniyor.
Peki,

Alphabet’in CEO’sunun maaşı ne kadar?

Alphabet’in yeni CEO’sunun maaşı ortalama olarak yıllık 2 milyon dolar alacağı açıklandı. Ayrıca 120 milyon dolar değerinde hissenin de kendisine hibe edileceği açıklandı. Pichai’nin performansına göre 90 milyon dolarlık hissenin performansına göre tekrardan hibe edilebileceği açıklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz