Huawei Telefonları TomTom Haritalarını Kullanacak!

0
1002

Huawei, TomTom markasının harita ve hizmetlerini akıllı telefonların da kullanmak için anlaştı. Bu ortaklık ile, Huawei artık TomTom haritalarını ve navigasyonunu kendi özel işletim sisteminde kullanabileceği anlamına geliyor. Belki de yakında piyasaya sürülecek yeni P40 serisi telefonlar da Tomtom haritasıyla piyasaya çıkabilir.

Bu anlaşmanın en başlıca sebebi Huawei’nin uzun süredir ABD ticaret kara listesinde yer alması ve Çinli telefon üreticisinin Google ile çalışmasını engellemesi. 

Huawei, Google’ın Google Haritalarını da içeren Google Play Hizmetlerinden yararlanamamasından dolayı, şirket kendi işletim sistemini geliştirmek zorunda kaldı ve temel hizmetler için üçüncü taraf yazılım şirketleriyle anlaşmaya başladı.

Reuters’in haberine göre, Huawei ve TomTom arasındaki anlaşma bir süre önce sağlandı, ancak basına şimdi duyuruluyor. 

Huawei batı pazarlarında piyasaya girebilmek için Android ve iOS cihazlara uygun bir alternatif olmak için çabalıyor. Huawei, TomTom ile ilk ortaklık yapan şirket değil, Apple, kendi Harita hizmetlerini başlatırken, verilerini ve navigasyonunu oluşturmak için başlangıçta TomTom ile ortaklık kurdu.

TomTom haritalarının Huawei telefonlar da ilk kez ne zaman kullanıma sunulacağı ile ilgili bir bilgi yok. Huawei’nin P40 serisi telefonların yanı sıra güncellenmiş katlanabilir Mate X’leri ilkbaharın başlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor , bu yüzden bu cihazlarda Tomotom harita ile gelmesi beklenebilir.

Huawei ayrıca kendi uygulama galerisini oluşturuyor, geliştiricilerin kendi kanalları aracılığıyla daha fazla uygulama sunmasını sağlıyor ve Google’a olan bağımlılığını azaltıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz