Huawei, Xiaomi ve Diğer Çinli Telefon üreticileri Google Play’e Rakip Olacak!

0
919
Huawei Xiaomi Oppo ve Vivo ittifak
Huawei Xiaomi Oppo ve Vivo ittifak

Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo, Google Play’in Android uygulama pazarında sahip olduğu tekeli kırmak için güçlerini birleştiriyor.

Çinli telefon üreticileri, uygulama geliştiricilerinin sırasıyla tüm bireysel uygulama mağazalarına oyun ve yardımcı programlar yüklemek için kullanacakları ortak bir platform oluşturuyor. 

Huawei ve Xiaomi’nin Batı pazarlarında tek başına ne kadar hızlı büyüdüğü göz önüne alındığında , bu birleşim büyük bir hamle olacak. Bu yeni oluşturulacak birlikteliğin uygulama geliştiricileri tarafından desteklenmesi muhtemel görünüyor. Ayrıca akıllı telefon üreticilerinin Google’a olan bağımlılığını sona erdirebilir ve Huawei’nin şu anki ABD ticaret yasağının etkisini ortadan kaldırabilir.

Alınan bilgiye göre oluşumda yer alan dört şirket, planına Global Developer Service Alliance (GDSA) adını vermiş.

Reuters, hizmetin Mart ayında piyasaya sürüleceği bilgisini veriyor, ancak şu anda koronavirüs salgınının Çin endüstrisi üzerindeki etkisinden dolayı gecikme olup olmayacağı belirsizliğini koruyor.

Bu yeni proje kullanıma sunulduğu zaman, Hindistan, Endonezya ve Rusya dahil olmak üzere dokuz bölgede hizmete gireceği iddia ediliyor.

Yapılan bir açıklamada ise, “Bu ittifakı kurarak, Xiaomi‘nin Hindistan’daki güçlü kullanıcı tabanı, Güneydoğu Asya’daki Vivo ve Oppo, Avrupa’daki Huawei ile farklı bölgelerdeki diğerlerinin avantajlarından faydalanmak isteyecek” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz