İnternet Explorer Geçmiş Silme Nasıl Yapılır?

0
2999
internet explorer gecmis silme

Internet Explorer, çoğu tarayıcıda olduğu gibi, ziyaret ettiğiniz web sitelerini takip eder; böylece onları kolayca bulabilir veya gezinti çubuğuna yazmaya başladığınızda sizin için otomatik olarak siteleri önerebilir.

Bilgisayarınızı başkalarıyla paylaşıyor ve hangi sitelere girdiğinizin görünmesini istemiyorsanız, bu bilgileri kaldırabilirsiniz. Internet Explorer’da geçmiş silme işlemi birkaç adımda halledebilecek kadar basittir.

Internet Explorer Geçmişi Silme

  1. Internet Explorer‘ı açın.
  2. Programın sağ üst köşesinde yer alan dişli simgesini tıklayarak menüyü açın. (Klavyenizden Alt + X kısayolunu da kullanabilirsiniz.)
  3. Önce Güvenlik, daha sonra Gözatma Geçmişini Sil… seçeneklerine tıklayın. (Klavyenizden Ctrl + Shift + Del kısayoluna basarak da bu seçeneği açabilirsiniz.)internet explorer gecmisi silme menusu
  4. Gözatma Geçmişini Sil penceresinde Geçmiş‘in seçili olduğundan emin olun.
    Not: Burası aynı zamanda IE tarafından depolanan geçici dosyaları, kaydedilmiş parolaları, form verilerini, Internet Explorer önbelliğini temizleyecebileceğiniz yerdir. İsterseniz bu listeden başka bir öğreyi seçebilirsiniz, ancak tarayıcı geçmişinizi silmek için Geçmiş seçeneğinin mutlaka işaretlenmiş olması gerekiyor.IE Gozatma Gecmisini Sil
  5. Sil butonuna tıklayın.

Gözatma Geçmişini Sil penceresi kapandığında, tüm geçmiş silinmiştir. Internet Explorer’ı kullanmaya devam edebilir ya da kapatabilirsiniz.

IE’de Geçmişin Silinmesi Hakkında Daha Fazla Bilgi

Internet Explorer’ın eski bir sürümünü kullanıyorsanız, bu adımlar sizin için tam olarak aynı olmayacaktır, ancak benzer olacaktır.

Internet Explorer’ı en son sürüme güncellemeyi düşünün.

CCleaner, Internet Explorer’daki geçmişi silebilecek bir sistem temizleyicisi olduğu kadar, kullanabileceğiniz diğer web tarayıcılarında saklanan geçmişi de silebilir.

Internet Explorer’da geçmişi temizlemek zorunda kalmak istemiyorsanız, girdiğiniz web sitelerinin kayıtlarının tutulmadığı InPrivate Göz Atma‘yı kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için önce sağ üst köşedeki dişli simgesine, ardından Güvenlik seçeneğine ve son olarak InPrivate Göz Atma seçeneğine tıklayın. (Klavyenizden Ctrl + Shift + P tuşlarına basarak da yapabilirsiniz.)

Internet Explorer InPrivate Goz Atma

InPrivate Göz Atma, tarayıcı penceresinde yaptığınız her şeyi gizli tutar. Girdiğiniz web sitelerini kimse göremez ve işiniz bittiğinde geçmişi temizlemenize gerek yoktur. Yalnızca InPrivate Göz Atma yaptığınız pencereyi kapatmanız yeterlidir.

Diğer “Nasıl Yapılır?” yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz