Işık Hızını Yavaş Çekimde Gösteren Kamera!

0
842

Bilimciler bu kez yeni bir çalışma yaptı ve ışık hızını kameraya kaydedip yavaş çekimde gösterebilecek bir teknolojiye imza attı!

Söz konusu bu çalışma, pek çok kişiyi ön plana çıkarıyor. Libong Wang adlı bir profesör, yaklaşık bir yıl önce dünyanın en hızlı kamerasını geliştirmişti. Bu gelişim de herkes için değişken bir çözüm üretiyor. Çünkü bilimciler artık ışık hızının kontrol edilebilmesi durumuna odaklanıyor. Wang, şimdi de şeffaf nesnelerin ışıkla temasa geçtiği andaki görüntüleri kayıt altına almayı başaran son teknoloji bir kamera icat etmeyi başardı. Bu başarı herkes için ilerleyen bir detay ve yenilik çözümü üreten bir seçenek oluşturuyor. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Lihong Wang, yaklaşık bir yıl önce şu ana kadar geliştirilmiş en hızlı kamerayı icat etmeyi başarmıştı.

Daha detaylı çekimler!

Yapılan çalışmalar ve incelemeler bizlere gösteriyor ki herkes için değişimin adına bakmak çok daha rahat ve net bir seçenek yaratacaktır. Wang’ın geliştirdiği kamera, saniyede 10 trilyon kareye kadar görüntü yakalayabiliyordu. Hal böyle olunca da detaylara ulaşmak için biraz daha çalışmak gerekti. Bu kamera, o kadar hızlıydı ki ışığın hareketini bile yavaş çekimde gözlemlemeyi mümkün kılıyordu fakat şeffaf nesnelerin ışıkla temasını yakalamak için yetersiz. Bu sayede eklemeler yapılması için düşünüldü. Bunun farkına varan Wang, saydam nesnelerin de görüntülerini yakalayabilen ve saniyede 1 trilyon kare çeken bir fotoğraf makinesi geliştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz