Kablosuz Ağ Kapsama Alanı Nasıl Arttırılır?

0
1476

Uluslararası araştırmalara bakacak olursak, özellikle akıllı telefonlar olmak üzere internet kullanımında genelde kablosuz bağlantı WİFİ, tercih ediliyor. Hem sunduğu rahatlık hem de kablo bağlantısının getirdiği zorluklardan kurtulmamızı sağlayan WİFİ içinde kendi içerisinde sorunlar yaşanmıyor değil. WİFİ için en sık yaşanan sorun ise Kablosuz Kapsama Alanı sorunu. Genelde kullanıcılar modem ile aynı odada ya da yakın mesafede olduklarında çok sorun olmasa da ev içerisinde farklı odalara geçince bile Kablosuz Kapsama Alanı nedeniyle çekim sorunları yaşanabiliyor. Peki, bu durumda yapacaklarımız neler?

Kablosuz Kapsama Alanı Arttırmak İçin Diğer Cihazlara Dikkat Edin!

En basit ve ilk aşamada yapılacak olan işlem, modemin yerini değiştirmek olacaktır. Özellikle ev içi kullanıcılarının bu konuya çok dikkat etmeleri gerekiyor. Modemlerin yanında telsiz telefonlar, bebek monitörleri, bebek telsizleri gibi cihazlar varsa, bu durumda kapsama alanınız olumsuz etkilenebiliyor. Tüm bu cihazlar hemen hemen aynı frekanslar ile çalıştığı için modemin sinyal kaybı yaşaması olası. Bu nedenle yerleşimi değiştirmek ilk adım olacak.

Kablosuz Kapsama Alanı

Yerleşimlere Dikkat Etmek

İlk maddemizde olduğu gibi ikinci maddemizde de benzeri bir durumdan söz edeceğiz. Nasıl kablosuz cihazların yanına modemi yerleştirmek sinyal kaybına neden oluyorsa, yerleşimde sinyal kaybına neden olabilir. Duvarlar ve elektronik aletler modem sinyallerini doğrudan etkiler. Özellikle buzdolabı bu konuda ana suçlulardan birisi. Kablosuz Kapsama Alanı arttırmak için modemi yukarda ve merkezi bir yere yerleştirmek, tüm bu olumsuzlukların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Kablosuz Kapsama Alanı

Kanal Ayarlarını Değiştirmek

Bazen sorunu çözmek için tek bir çözüm de yeterli olabilir. Bunlardan birisi de kanal değişikliğidir. Size en iyi sinyali vermesi açısından moden arayüzünden kanal değişikliklerine gidebilirsiniz. Bunun için genelde “otomatik” seçim yapılır. Ancak otomatik seçim, kimi zaman iyi olmayan kanalları seçebilir. Bu gibi durumlarda manuel ayarlama yapmanız çok daha artı sağlayacaktır. Önerilen kanallar ise 1,11 ve 6 kanallarıdır.

Harici Anten Satın Almak

Kablosuz Kapsama Alanı arttırmak için her zaman yer değişikliği yeterli olmayabilir. Bunun dışında kanal değişikliği yapılması da soruna çözüm oluşturmayabilir. Bu gibi bir durumda en iyi çözümlerden birisi de sinyali arttırmayı sağlayacak olan harici antenler kullanmak olacaktır. Birçok modem modelinde harici anten desteği bulunuyor. Cihazınıza uygun bir anten seçmeniz yeterli.

Kablosuz Kapsama Alanı

Wifi Router Cihazı Almak

En etkili ve son yöntemimiz ise Wifi Router satın almak. Sinyal yönlendiricisi olarak da bildiğimiz Wifi Router cihazları sayesinde kapsama alanlarını bir hayli arttırabilirsiniz. Modem ile cihazınız arasında bir konuma yerleştireceğiniz iyi bir Wifi Router, en iyi sinyali almanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Google Pixel Visual Core Nedir? 3.parti Uygulamalarda Kullanılabilir Mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz