Google Pixel Visual Core Nedir? 3.parti Uygulamalarda Kullanılabilir Mi?

0
1115
Google Pixel Visual Core

Google Pixel Visual Core, Google’ın yeni akıllı telefonları olan Pixel 2 serisinde yer alan bir görüntü işleme çipidir. Google’ın ilk kez kendi adı ile üretmiş olduğu işlemci modelli olan Google Pixel Visual Core, Pixel 2 akıllı telefonlarını öne çıkaran önemli özelliklerden de biri olarak değerlendirilmişti.

Yeni tanıtılan Pixel 2 modellerinde de en çok ilgi çeken noktalardan biri olan, işlemcilerin telefonlara sağladığı artılar ise tartışılmaz. Görüntü işleme konusunda çalışan işlemcilerin, aynı zamanda makine öğrenimi konusunda da çalıştığını belirtelim.

Google Pixel Visual Core Neler Sunuyor?

İşlemcilerin ne olduğunu anladıktan sonra, şimdi Pixel 2 içerisinde yer alan teknolojinin ne amaçla kullanıldığından söz edelim. Yeni yonga sadece HDR+ moduyla beraber çalışmaya başlıyor. 8 çekirdekli yonga saniyede 3 trilyon işlem yapabildiği için ve sadece kamera çekimlerine özel olarak tasarlandığı için doğrudan çekilen fotoğraflarda iyileştirmeler yapılıyor.

Google Pixel Visual Core

Standart işlemcilere göre HDR+ işlemesi 5 kata daha hızlı yapılabiliyor. Bu sayede görüntülerde çok daha başarılı gölgelendirmeler yapılabiliyor ve ışıklandırmalar çok daha iyi yapılıyor. Görüntü kalitesi de bir hayli arttırılmış oluyor. Bunun dışında işlemci içerisinde yer alan makine öğrenimi, sürekli olarak fotoğraf çekimlerinin iyileştirmelerini de sağlıyor.

Google Pixel Visual Core Nasıl Kullanılır?

Yongaların nasıl kullanılacağından söz edelim. Bunun için tabii ki Pixel 2 kullanıcısı olmanız gerekiyor. Pixel 2 akıllı telefonlarında ana kamera uygulamasını kullandığınız zaman bu özelliği açık hale getirerek fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Google Pixel Visual Core

Bugüne kadar sadece ana fotoğraf uygulaması yeni yongaları destekliyordu. Instagram gibi üçüncü parti uygulamalarda yeni teknolojiyi kullanamıyordunuz. Bugün yapılan duyuru sonrasında 3.parti uygulamalara destek geldiğini belirtelim. Artık Instagram, WhatsApp gibi uygulamaların kameralarında da bu yongaları kullanmak ve çok daha iyi çekimler yapmak mümkün. Google desteği henüz bugün açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz