Oculus Touch Nedir? Özellikler Neler?

0
1225
Oculus Touch

Sanal gerçeklik teknolojisi için sunulan cihazlar arasında bir yanda profesyonel sınıflar sunulurken, diğer bir yanda ise uygun fiyatlı seriler sunuluyor. Ancak gerçek VR deneyimini genelde üst segment cihazlardan alabiliyorsunuz. Bunlardan birisi de Oculus serisi sanal gerçeklik cihazları. Sadece gölük olarak değil, sanal gerçeklik görüntülerine müdahale etmek için kontrol sistemine de sahip olan gözlüklerin, en önemli farkları da Oculus Touch olarak bilinen bu kontrol kolları.

Oculus Touch sanal gerçeklik göz önüne alınarak geliştirilmiş olan hareket kontrol sistemi. Her el için bir kontrol cihazı olarak sunulan serinin, ikiye bölünmüş olan tek bir gamepad olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Oculus Touch, oyucunun ellerini VR’de tam hareket izlenmesini sağlamak için kullanılır. Üzerinde yer alan butonlar ve analoglar sayesinde, tam anlamıyla bir gamepad modeli olarak da sınıflama yapabiliriz.

Oculus Touch Nasıl Çalışır?

Oculus Touch, geleneksel oyun kontrol cihazlarını sanal gerçeklik ile birleştiriyor. Kontrol cihazlarının her birinde, baş parmak ile basılacak analoglar, iyi yüz düğmesi ve tetik tuşları yer alıyor. Standart oyun kontrol cihazlarına ek olarak bu kontrol cihazlarında, parmaklarının nerede oluğunu gösteren sensörler ve bu sistemi kontrol eden denetleyiciler vardır.

Oculus Touch

Bu sayede sanal gerçeklik oyunlarında da mesela boks oyununda yumruklarınız doğrudan oyuna aktarılarak, aynı etki oluşturulabilir. Gözle görülmeyen LED ışıklarıyla çalışan bir sisteme sahiptir ve bu sistem sayesinde gözlüklerin kontrolcüleri direk olarak algılaması sağlanır. Yapılan hareketler doğrudan sanal gerçeklik gözlüğü Oculus üzerinde de etkili olarak görüntülenir.

Bu şekilde hareketi gerçekleştirilen her kontrol cihazının anında algılanması sağlandığı gibi kontrol cihazlarının birbiri arasındaki bağlantıları da sunulur. Kısacası bu ışınlarla beraber sanal gerçeklik görüntüleri içerisinde gamepad kullanmanız sağlanıyor. Hareket algılama sistemleri ve yukarıda bahsettiğimiz sensörlerde ekstra olarak sunulan ve oyun deneyimini arttıran özellikler.

İlginizi Çekebilir: Asl.dll Hatası Nasıl Düzeltilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz