Playstation 4 Isınma Sorunu Giderme Yolları

0
1100

En çok satan konsol konumunda olan Playstation 4, özellikle yenilenmiş versiyon olan Pro serisinden sonra 75 milyonun üzerinde satış elde etmeyi başardı. Tabii ki yeni serinin bu kadar çok satmasının birçok nedeni var. Bunların başında ise güç geliyor.

Yeni nesil oyunları, çok iyi grafiklerle oynatmaya izin verecek şekilde bir güce sahip olan son seri konsolların bu gücü, zaman zaman kullanıcıların sorunlar yaşamasına da neden oluyor. Yaşanan en büyük sorun ise Playstation 4 ısınma sorunu. Peki, bunu çözmek için neler yapmak gerekli?

Playstation 4 Depolama Alanını Boşaltma

Çoğu kullanıcı önemsemiyor olsa da Playstation 4 depolama alanının doğru yönetilmemesi, ısınma sorununa neden olabiliyor. Depolama biriminin tamamen dolu olması, cihazının daha çok yorulmasına neden oluyor ve ısınma sorunu yaşıyorsunuz.

Depolama biriminizin tamamen dolmaması adına, oynamadığınız oyunlarınızı silebilir ya da harici disk kullanımı yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde ısınma sorunlarının önüne geçilebilir. Ancak bu tek çözüm değil. Yani depolama alanı açmanız cihazınızın hiç ısınmayacağı anlamına gelmez.

Playstation 4

Son Güncellemeleri Yükleyin

Sony, bazı ısınma sorunlarını çözmek adına sürekli olarak güncellemelerine devam ediyor. Sistemin optimize edilmesi ve bu sayede de aşırı iş yükünden kurtularak ısınma sorunu yaratmamasını sağlayan güncellemelerin mutlaka yüklenmesi gerekiyor. Sadece ısınma sorunu içinde geçerli değil bu durum. Bunun dışında sistem hataları ve benzeri sorunları yaşayan kullanıcılar içinde güncellemeler hayati önem taşıyor.

Cihaz Konumuna Dikkat Edin

Playstation 4 ısınmasını çözmek için fiziksel adımlarda atılabilir. Televizyona bağlanarak kullanılan bir cihaz olduğu için genelde dar televizyon masalarında, sıkışık bir şekilde konumlandırılan konsollar çok daha çabuk ısınıyor. Bilgisayar gibi düşünmek gerekiyor. Burada konsolları daha geniş bir alana ve havalandırma deliklerine dikkat ederek yerleştirmek oldukça önemli.

Playstation 4

Havalandırma Deliklerini ve Fanları Temizlemek

Bir diğer önemli konu ise tozların düzenli olarak temizlenmesi. Uzun süre çalışan cihazlarda, havalandırma deliklerinin ve fanların tozlanması kaçınılmaz. Havalandırma deliklerinin tozlarla kaplanmış olması, cihazın sıcak havayı atmasını engelleyecektir. Fanların tozlanması ise fan dönüş hızını engeller. Bu nedenle cihaz ısınma sorunu ile karşı karşıya kalır. Düzenli olarak bu tozları temizlemeniz ısınmanın önüne geçecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz