Bilimciler Metalik Hidrojen Üretmeye Başlayabilir!

0
940

Bilim insanlarının yeni yaptığı araştırmalar, bilimsel ilerlemeler konusunda bizlere farklı fırsatlar ve beklentiler yaratıyor. Bu aşamalarda ön plana çıkarılan ve seçeneklerle ilgili olarak değişen her güncel hizmet ve beklenti için tek bir tıklama yeterli olacaktır.

Teorisyenler uzun süredir yüksek basınçlarda hidrojenin metal haline gelebileceğini tahmin ediyordu. Yeni bir araştırmayla birlikte, bilim insanlarının 80 yıldır peşinde koştuğu atılıma küçük bir adım kalmış olabilir. Yeni araştırma henüz tamamlanmış değil. Bilim insanları on yıllardır yüksek basınçlar altında hidrojenin metal haline gelebileceğini tahmin ediyordu. Atmosfer basıncının 4 milyon katı büyüklüğündeki basınçlar altında metal özellikleri sergileyecek hidrojenin, bu sayede elektrik de ileteceği düşünülüyordu. Bu malzemenin peşinden koşan araştırmacılar, yıllar içerisinde şüpheli sonuçlar elde etti.

Bilimsel ilerlemeler heyecan veriyor!

Fizikçi Eugene Paul Wigner, 80 yıl önce hidrojene basınç uygulandığı takdirde elementin önce katılaşacağını sonra da metal hale geleceğini savunmuştu. Teoriyi kanıtlamak için bu büyüklüklerde basınçlar uygulamak hayli zor. Fransa Atom Enerjisi Komisyonu’ndan Paul Loubeyre’nin liderlik ettiği yeni araştırmada hidrojen, elmas örs hücresi adı verilen bir aracın yardımıyla elmasın uçları arasında sıkıştırıldı. Daha sonra örnek, SOLEIL elektron hızlandırıcısındaki kızıl ötesi radyasyon kullanılarak gözlemlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz