Uzay’da İnsan Organı Üretilebilir!

0
1056

Uluslararası uzay istasyonu tarafından yapılan bazı açıklamalar var ve oldukça heyecan vericiler. Uzay üzerinde insan organı üretmek ile ilgili olarak seçenekler her zaman değişiyor ve beklentiler burada büyüyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda, yeryüzünden yüzlerce kilometre uzakta 3 boyutlu yazıcılar ile organ üretiliyor. Uzayın yerçekimsiz ortamı, yapay organlar için Dünya’daki koşullardan çok daha elverişli bir ortam oluşturuyor.

Üç boyutlu yazıcılarla üretilen pek çok farklı şey var. Sadece plastik ürünler değil, yemek ve kıyafet gibi pek çok şey basılabiliyor. Hatta bazı araştırmacılar fare yumurtalığı basmayı da başarmıştı. Gelecekteyse insan organlarının da basılması söz konusu.

Özelleşmiş 3 boyutlu yazıcılar ile organ basarken başa çıkılması gereken pek çok sorun var. Bunlar arasında yerçekimi de bulunuyor. Normalde organlarımız vücudumuzun içerisinde bir destek sistemine sahip olsa da baskı aşamasında böyle bir destekleri bulunmuyor.

Organ üretimi için ideal olabilir!

Aslında 3 boyutlu yazıcıların tıp alanına girişi daha çok yeni ve bu cihazlar henüz istenilen seviyede değil. Bu durum, 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak yapılan etkileyici çalışmalar olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz