Wikipedia Engeli Kaldırılıyor mu? Aihm Kararı

0
844

Wikipedia Açılıyor mu?

İnternetin en önemli bilgi kaynaklarından bir tanesi olan Wikipedia, bildiğiniz üzere 2017 yılından bugüne kadar ülkemizde kullanılamıyor. Peki, Wikipedia bu kadar haklıydı neden kapatıldı?

Wikipedia, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Türkiye’yi İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikayet etmişti ancak herhangi bir sonuç alınamamıştı.
Bu yıl tekrardan AİHM’ye başvuru yapan Wikimedia Foundation’ın Wikipedia üzerindeki engel için “İfade özgürlüğü hakkının ihlalidir” şeklinde açıklama yapmıştı. Dünden bugüne tüm Türkiye’nin bu konuyu konuştuğuna eminiz. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Wikipedia’nın tamamına erişimin engellenmesinin, “İfade özgürlüğünün ihlali” olduğuna karar verdi.

İfade özgürlüğünün ihlali kararı 6 Hayır ve 10 Evet ile sonuçlanarak Wikipedia’ya erişimin planlı bir şekilde açılacağı biliniyor. Henüz resmi bir açıklama yok ve bu konu ile alakalı kesin iddia bulunmamakta. Anayasa Mahkemesi kararınca site üzerinden erişimin tamamen kapatılması “İfade özgürlüğünün ihlali” sayıldı ancak şu tarihte açılacak şeklinde bir açıklama henüz yapılmadı. Wikipedia engeli kaldırılıyor mu? Wikipedia sitesi açılıyor mu? Sorusu ile internette arama yapan vatandaşlarımızın sevineceği bu haber ile birlikte henüz net tarih belli değil. Anaysa Mahkemesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK’ya oy çokluğu ile gelen kararın uygulanması ve Wikipedia web sitesine erişimin açılmasını istedi.

Tabii ki Anayasa Mahkemesinin bu kararının ardından Twitter’da paylaşım yapan Wikipedia kurucusu Jimmy Wales’in İstanbul’da çekilmiş olduğu bir tweet tekrar paylaşıldı. “Tekrar Hoş geldin Türkiye” şeklinde tweet atan Jimmy Wales gibi bizlerde Wikipedia’nın tekrar geldiğine çok sevindik. Gelişmelerle ilgili detayları yine web sitemizden aktarıyor olacağız takipte kalın, haberin seyrini kaçırmayın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz