Wikipedia Yasağı Kaldırılıyor mu?

0
881

Wikipedia Yasağı

İnternet ansiklopedisi olarak kurulmuş olan ve günümüzün en önemli ansiklopedilerinden birisi olan wikipedia yaklaşık 2 sene önce kapatılmasının ardından wikimedia yaptığı başvuruyla birlikte ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini söylemişti.
Anayasa Mahkemesi bu başvuruyu ele almıştır. Daha sonra Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünü bildirerek kararı Genel kurula vermiştir.
Anayasa mahkemesi Genel Kurulu yapılan başvuruyu 26 Aralık 2019 tarihinde ele alacağını açıklamıştır.

Wikipedia Neden Yasaklandı?

Wikipedia 20 Nisan 2017 tarihinde erişim engeli alarak ülkemizde yasaklanmıştır. Bunun sebebi ise, çeşitli terör örgütleri ile aynı düzlemde yazı göstermesi ve aynı platformlarda yer alıyor olması sebebi öne sürülmüştü. Aynı zamanda Türkiye’yi terör örgütleriyle iş birliği içinde göstermeye çalışan Wikipedia bugüne kadar içeriklerin kaldırılmaması sebebiyle hala engelli bir şekilde devam etmektedir.
Wikipedia yasağının durdurulması için Anayasa Mahkemesine başvuru yapılmıştır. Anayasa mahkemesi, başvuruyu genel kurulun kararına bırakarak Genel kurula sevk etmiştir. Erişim engeli hakkında kesin bir karara varılacağı hakkında bir söylenti bulunmaktadır. Genel kuru bu mahkeme kararı ile erişim engelinin ya devamı istenecektir ya da engelin kaldırılmasına yönelik bir çalışma başlatılacaktır.
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunda yapılacak olan görüşmenin nasıl bir sonuç çıkaracağı hakkında henüz kimsenin bir fikri yok. Bunu ancak 26 Aralık 2019 tarihinde yapılacak olan açıklamalar ile öğrenebiliriz. Kararın açıklanmasıyla birlikte bizlerde sizlere kararın ne olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz