Android P’nin Dikkat Çeken En İyi 8 Özelliği

0
1480

Google’ın yeni işletim sistemi Android P şimdi herkese açık Beta sürümü ile indirilebilir durumda. Yeni özellikler ve tasarım ayarlarıyla Android kullanıcılarını memnun edeceğini düşündüğümüz Android P’nin 8 özelliğini sizler için derledik.

Google, en son mobil işletim sistemi olan Android P’nin herkese açık ilk Beta sürümünü (daha önce kullanıma sunulan Beta sürümü geliştiriciler içindi) geçen hafta kullanıma sundu.

İkinci Beta sürüm ilkinden çok daha kararlı görünse de, tek telefon kullanıyorsanız şimdilik yüklemenizi önermiyoruz. Ancak bu konuda cesaretliyseniz ve karşılaşabileceğiniz hataları göze alıyorsanız, Android P’yi birkaç dakika içinde yükleyebilirsiniz.

Android P’yi çekici kılan birçok yeni özellik arasından 8 tanesini aşağıda bulabilirsiniz.

Yepyeni Bir Görünüm ve Bildirimler

Google, Android P’de yuvarlatılmış köşeler kullanmayı tercih etti. Bildirim çubuğunu ve hızlı ayarları görüntülemek için aşağı doğru hızlıca kaydırmak, Android P’nin estetik açıdan gösterdiği gelişme konusunda ipuçları veriyor. Şimdi Ayarlar menüsünde çok daha fazla renk yer alıyor.

Bildirimlere gelince, Android hali hazırda iOS ile karşılaştırıldığında daha kullanışlı diyebiliriz. Android P’de bildirim tepsisine daha fazla özellik ekleyebiliyorsunuz. Mesajlaşma uygulamalarında akıllı cevaplar önerme ve her bildirimde daha fazla bilgi gösterme özellikleri dikkat çekiyor.

Android P Mesaj Bildirimleri
Android P Mesaj Bildirimleri

Ayrıca, Oreo‘da olduğu gibi Wi-Fi ve Bluetooth ayarlarını hızlı ayarlardan kaldıramıyorsunuz.

Çentikli Ekrana Hazır Olun

Bazı Android telefonlar, ekran çerçeveleri küçüldükçe iPhone X gibi sensörleri yerleştirmek için ekranın üst kısmında bir çentik kullanıyor. Bu değişikliği öngeren Android P, Geliştirici Modunu etkinleştirdikten sonra bunun nasıl görüneceğinin bir önizlemesini sunuyor. Geliştirici seçeneklerinin altındaki Çizim bölümüne ilerleyin, “Kesintisiz ekranı simüle et” seçeneğine dokunun ve ardından boyut seçimi yapın.

Faydalı Ekran Görüntüsü Araçları

Ekran görüntüsü almak artık güç düğmesine basmak, basılı tutmak ve Ekran Görüntüsü seçeneğine dokunmak kadar basit. Güç ve ses seviyesi butonlarını aynı anda basılı tutma yöntemi de hala çalışıyor.

Android P , yeni ekran görüntüsü kısayoluna ek olarak yeni bir düzenleme özelliği ile geliyor. Ekran görüntüsü kaydedilir kaydedilmez bir önizleme bildirimi geliyor ve hemen altında Düzenle butonu yer alıyor. Düzenle’ye dokunduğunuzda, paylaşmadan önce ekran görüntüsünü çizmeniz, kırpmanız veya işaretlemeniz için bir işaretleme aracı açılıyor.

Android P Ekran Görüntüsü Araçları
Android P Ekran Görüntüsü Araçları

Yeni Kontrol Paneli

Google’ın akıllı telefon bağımlılığını engelleme planı Wellbeing programı aracılığıyla gerçekleşiyor. Android P’nin bu beta sürümünde şu anda mevcut olmasa da, yeni Kontrol Paneli telefonun günde kaç kez kilitlendiğini, bildirim sayısını ve her bir uygulamada ne kadar zaman harcandığını gösteriyor. Böylece kullanıcıların Kontrol Paneli’ndeki bilgiler ışığında telefon kullanımı konusunda kendilerine sınırlar ve kısıtlamalar getirebilmesi sağlanıyor.

Ekstra Güvenlik İçin Kilitleme Modu

Google, Android P’deki bilgilerinizin genel güvenliğini artırmak için çok şey yapıyor. Ancak bunların çoğu kaputun altında gerçekleşiyor. Android P ile cihazınızı bir butona dokunarak daha güvenli bir şekilde kilitlemenizi sağlayan yeni bir özellik ile geliyor. Özellik etkinleştirildiğinde, parmak izi sensörünü veya güvenilir ses kilidini devre dışı bırakmanızı sağlıyor.

Ayarlar > Güvenlik ve Konum > Kilitli Ekran Tercihleri‘ne gidin ve “Kilitlemeyi göster” seçeneğini etkinleştirin. Daha sonra yalnızca güç düğmesine basabilir ve ardından Kilitle‘ye dokunabilirsiniz.

Android P Kilitleme Modu
Android P Kilitleme Modu

Hareket Navigasyonu

Android P, Android’in geleneksel üç butonlu navigasyonunu iptal etme ve bunun yerine hareketlerle gezinmenize olanak tanıyor. Tek bir Ana Ekran düğmesini kullanarak gezinebiliyorsunuz. Ana Ekran’a dönmek için butona dokunabilir, geri gitmek için hızlıca sağa kaydırabilir veya uygulama çekmecenizi görüntülemek için hızlıca yukarı kaydırabilirsiniz.

Android P Hareket İle Gezinme

Sadece İstediğiniz Zaman Ekranı Döndürün

Android P, telefonunuzun yönünün değiştiğini algıladığında ekran döndürmeyi zorlamak için bir buton görüntüler. Bu özelliği telefonunuzda dikey veya yatay modu kilitlemek için kullanabilirsiniz.

Ekranı yatay duruma getirdiğinizde, yönlendirmeyi değiştirmek için görünen simgeye dokunun. Daha sonra tekrar dikey konuma getirdiğinizde, geri dönmek için tekrar aynı butona dokunmadığınız sürece ekran yönü aynı şekilde kalacaktır.

Android P Ekran Döndürme
Android P Ekran Döndürme

Kilitli Ekranda Pil Durumunu Görebilirsiniz

Hali hazırda bazı Samsung, Motorola, LG ve OnePlus telefon modellerinde yer aldığı için yeni bir özellik sayılmasa da, kilitli ekranda pil yüzdesi bilgisini görebileceksiniz.

Android P Kilitli Ekran Özellikleri

Android P özellikleri hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiniz.

Benzer Yazılar:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz