Android 8.0 Oreo’nun Bilmeniz Gereken 5 Gizli Özelliği

0
2549
Android 8.0 Oreo ozellikleri

Android 8.0 Oreo cihaz üreticilerini teşvik etmek amacıyla, Google tarafından Nexus ve Pixel cihazlarına yükleniyor. En azından kısa bir süre daha yeni Android sürümünü çalıştıran cihazlar Google’ın cihazları olacak. Peki, Oreo güncellemesinde hangi yeni özellikler olacak? Çoğu kişi picture in picture (tek ekranda iki ayrı uygulamayı gösterme) ve otomatik doldurma uygulamaları gibi yeni özellikleri biliyor. Ancak daha derine indiğimizde çok daha fazlasının yer aldığını görüyoruz. Android Oreo’nun yeni özellikleri arasından 5 harika özelliğe yer verdik.

Uygulama Widget’larına Kolay Erişim

Ana ekran widget seçicisinin yerini ve görünümünü birkaç kez değiştiren Google, Oreo’da da başka bir değişiklik getirdi. Bu değişiklik sayesinde widget’ları kullanmak daha kolay hale geliyor. Şöyle ki, bir uygulamanın tüm wigdet’larına, uygulama simgesine uzun basarak açılan menüden erişilebiliyor. Özellik, uygulama çekmecesinde ve ana ekranda çalışıyor.

Uzun basış menüsü, Android 8.0’daki bir başka dikkat çekici yenilik olan bildirim noktaları aracılığıyla beklemedeki bildirimlerin gösterilmesi özelliği ile benzerlik taşıyor.

Uygulama Arka Plan İşlemlerini Sınırlama

Android 8.0, uygulamaların pilinizi tüketen arka plan işlemlerine yeni bir düzenleme getiriyor. Arka plan sınırlamaları adı verilen bu yeni özellik yalnızca Oreo’daki yeni API düzeyini hedefleyen uygulamalarda uygulanabiliyor. Bununla birlikte, eski bir uygulamayı da yeni arka plan limitlerine uymaya zorlayabiliyorsunuz.

Bu değişikliği yapmak için sistem ayarlarınızı açın ve Uygulamalar ve bildirimler > Uygulama bilgileri bölümüne gidin. Değiştirmek istediğiniz uygulamayı bulun. Bilgi ekranında yer alan pil kullanımıyla ilgili bağlantıya dokunun ve Arka Plan etkinliği özelliğini kapalı konuma getirin. Unutmayın, iş planlayıcıyı doğru şekilde kullanmak için ayarlanmamış uygulamalar, arka planda kesintisiz çalışmalarına izin verilmediğinde gecikmeli bildirim ve benzer hatalara neden olur.

Bildirimleri Erteleme

Android, bildirimlerde bir ton bilgi sunarken harikadır. Ancak bazen hemen ilgilenmek istemediğiniz bildirimler olabiliyor. Android 8.0 Oreo’da, bildirimleri daha sonra gözatmak üzere ertelebiliyorsunuz.

Ertelemek istediğiniz bir bildirim aldığınızda, çok hızlı olmamak şartıyla sola veya sağa kaydırın. Bildirimin yanındaki saat simgesine hafifçe dokunduğunuzda, bildirim bir saatliğine ertelenir. Bir saat sonra bildirim yeniden açılır. Ayrıca, saat erteleme göstergesinin yanındaki açılır menü simgesine dokunarak erteleme süresini 15 dakika, 30 dakika veya iki saat olarak değiştirebilirsiniz.

Bilinmeyen Kaynaklar Uygulamaları Üzerinde Hassas Denetim

Android’in geçmiş sürümlerinde, Play Store dışındaki kaynaklardan edindiğiniz uygulamaları yüklemek için “bilinmeyen kaynaklar” özelliğini açmanız, engellemek içinse kapatmanız gerekiyordu. Özelliği açıp kapatmak bilinmeyen kaynaklardan indirdiğiniz tüm uygulamalar için geçerli oluyordu. Android 8.0 ile birlikte bu özelliği her uygulama için ayrı ayrı uygulama imkanı getirildi. Örneğin ABC adlı uygulama için “bilinmeyen kaynaklar”a izin verip, 123 adlı uygulama için izin vermemeyi seçebiliyorsunuz.

Oreo’da yüklemek amacıyla bir APK indirdiğinizde, telefon size bir uyarı verir ve ayarlarınızı değiştirmek için sizi bir menüye yönlendirir. Bu menüyü Uygulamalar ve bildirimler > Özel erişim uygulamaları > Bilinmeyen uygulamaları yükle yolunu takip ederek bulabilirsiniz. APK dosyası ile yüklenmeye çalışan uygulamalar burada görünür. Her biri, bilinmeyen kaynaklar özelliğini açıp kapatabileceğiniz bir ayar ekranına sahiptir. APK dosyasını kullanarak bir uygulama yüklemek istemiyorsanız, bu özelliğin kapalı kalmasını sağlayın. Böylelikle, bilmeden APK dosyasına tıkladığınız sahtekar uygulamaların cihazınıza yüklenmesini engellemiş olursunuz.

Bildirimleri Özelleştirme

Oreo, bildirim noktaları ve bildirim kanalları da dahil olmak üzere bildirimleri özelleştirmek için çeşitli yenilikler içeriyor. Bildirimlerin bir kısmını filtrelemek istiyorsanız, bu iki özellik de kullanışlı özelleştirme seçenekleri içeriyor.

Bildirim noktaları oldukça basit bir kullanım sunuyor. Bir uygulamada bekleyen bir bildirim varsa simgesinin üzerinde renkli bir nokta yer alıyor. Uygulama simgesine uzun bastığınızda, bildirim gölgesine ek olarak bir açılır pencerede görüntülenir. Bildirim noktası, Uygulamalar ve bildirimler > Uygulama bilgileri > [uygulama adı] > Uygulama bildirimleri ayarlarını açarak devre dışı bırakılabiliyor.

Android 8.0 Oreo’da sizi meşgul edecek birçok yeni özellik yer alıyor. Oreo yüklü bir cihaz aldığınızda veya cihazınıza Oreo güncellemesi geldiğinde bu ipuçlarını unutmamak için sayfayı sık kullanılanlara ekleyin.

İlginizi Çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz