Android WiFi Tekrarlayıcı (Repeater) Nasıl Yapılır?

0
2562
Android WiFi Tekrarlayici

Android WiFi Tekrarlayıcı ile WiFi ağınızın kapsama alanını genişletin!

Bağlanabileceğimiz bir WiFi ağı bize yakın, ancak cihazımızın ulaşamayacağı bir noktada olduğunda sinirleniriz. Böyle bir durumda WiFi ağının kapsama alanını genişletmek için, WiFi tekrarlayıcı kullanmamız gerekir. Piyasadaki WiFi tekrarlayıcı cihazların fiyatları, 50 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Ancak bu cihazlar için ekstra para ödemek yerine, Android cihazınızı kullanarak WiFi erişimini genişletebilirsiniz.

Android WiFi tekrarlayıcı özelliği, varsayılan olarak tüm Android cihazlarda mevcut değildir. Ancak son dönemlerde piyasaya çıkan bazı akıllı telefon modellerine dahil edilmiştir. Örneğin, Samsung Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus WiFi paylaşım, Huawei Honor 6X ise WiFi Köprüsü olarak adlandırılan bu özellikle birlikte geliyor.

Peki, Android telefonunuzu nasıl WiFi tekrarlayıcı haline getirebilirsiniz? Bunun için iki harika uygulama var. Hadi bu uygulamalara ayrıntılı olarak bir göz atalım.

Android WiFi Tekrarlayıcı Uygulamaları

1. NetShare-Root gerekmez

1. Adım: Google Play Store’e gidin ve NetShare-Root gerekmez uygulamasını indirin.

2. Adım: Uygulamayı açtığınızda Start wifi hotspot network seçeneğini göreceksiniz. Etkinleştirmek için seçeneğin yanındaki kutuyu işaretleyin.

Android WiFi Tekrarlayici Uygulamasi

3. Adım: Uygulama, orijinal WiFi ağınızdan farklı bir ağ adı ve şifresi oluşturacaktır. Sistem sınırlamaları nedeniyle, bu ağ adını ve şifresini değiştiremiyorsunuz. Telefonunuz üzerinden WiFi’a bağlanmak için uygulamanın oluşturduğu ağ adını ve şifresini kullanmanız gerekiyor.

Android Telefon WiFi Tekrarlayici uygulamasi

4. Adım: İşiniz bittiğinde WiFi tekrarlayıcı özelliğini kapatmak için Share internet connection seçeneğinin yanındaki kutudan işareti kaldırın.

5. Adım: WiFi tekrarlayıcıyı yeniden kullanmanız gerektiğinde, 2. ve 3. adımları tekrar edin. Uygulama her seferinde farklı bir WiFi adı ve şifresi oluşturur.

2. Net Share – Extend a Wifi network to all devices

1. Adım: Net Share uygulamasını indirin.

2. Adım: Uygulamayı açtıktan sonra, en alttaki START SHARING butonuna dokunun.

NetShare WiFi Tekrarlayici

3. Adım: Uygulamanın oluşturduğu SSID ve şifreyi kullanarak cihazınızı bağlayın.

4. Adım: İşiniz bittiğinde en alttaki STOP SHARING butonuna tıklayın.

NetShare WiFi Tekrarlayici uygulamasi

Bir Windows PC’den ağa bağlanmak için:

  1. Denetim Masası > Ağ ve İnternet bölümüne gidin.
  2. İnternet Seçenekleri‘ne ve ardından Bağlantılar‘a tıklayın.
  3. Yerel Ağ Ayarları butonuna tıklayın.
  4. Aşağıdaki Ara sunucu bölümünde yer alan Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın seçeneğini işaretleyin.
  5. Adres: bölümüne 192.168.49.1 ve B. Nok: bölümüne 44355 yazın ve Tamam butonuna tıklayın.Yerel ag ayarlari proxy kullanimi

Denemelerimde her iki uygulama da herhangi bir sıkıntı yaşamadan çalışıyordu. Ancak, Net Share uygulamasıyla Windows dizüstü bilgisayarımdaki WiFi bağlantısının sık sık koptuğunu fark ettim. Ancak anında yeniden bağlandığı için, bu kopmalar herhangi bir işime engel olmadı.

İlginizi Çekebilir: Internetten Fax Göndermek İçin 7 Ücretsiz Fax Servisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz