Whatsapp Business Nedir, Nasıl Kullanılır?

0
1106
Whatsapp business nedir

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, iş dünyasında da yerini alıyor. Facebook’a ait olan uygulama, işletmelerin sizinle kolayca bağlantı kurmasına ve iletişim kurmasına yardımcı olacak araçlar geliştirdi. Küresel ölçekte 1.2 milyar kullanıcı ve Hindistan’da 200 milyon kişi ile bu hareket, pazarı büyük bir şekilde etkileyecek. WhatsApp yetkilisi (COO) Matt Idema, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada şirketin gelecekte işletmeleri ücretlendirdiğini ancak bunun için kesin bir modeli henüz hazırlamadıklarını belirtti. Hindistan’da bu özellik, bilet rezervasyonu web sitesi olan BookMyShow’da tanıtıldı. WhatsApp ve işletmeler yeni özellik için hazırlanırken olurken, kullanıcıların aklındaki bazı soruları yanıtlayalım.

Whatsapp business nedir

İşletmeler İçin WhatsApp Özelliği (Whatsapp Business) Nedir?

Mesajlaşma uygulaması, resmi işletmeler için doğrulanmış profillere sahip olacak. Bu tür profillerin yanında, Twitter, Instagram ve Facebook’daki gibi yeşil bir işaret göreceksiniz. WhatsApp, zaten küçük işletmeler için yeni, ücretsiz işletme uygulaması ve daha büyük firmalar için kurumsal bir çözüm test ettiğini açıklamıştı. Uygulama, doğrulanan profillerin nasıl görüneceğini göstermişti. Bu, işletmelerin size doğrudan ve daha kişisel bir şekilde bağlanmasına yardımcı olacaktır.

Whatsapp Business Nasıl Çalışır?

WhatsApp, kullanıcıların uygulama üzerinde bildirim alacaklarını açıkladı. Flipkart, Amazon ya da herhangi bir e-ticaret web sitesinde bir şey sipariş ettiysenizWhatsApp’dan siparişinizi doğrudan platformda izlemekle ilgili düzenli güncellemeler alacaksınız. Benzer şekilde, tren veya uçak zamanlamalarını da doğrudan alabilirsiniz.

Bu özellik ne zaman gelecek?

Şu andan itibaren, WhatsApp test aşamasında olduğunu söyledi. Temelde işletmeler için WhatsApp’ın ücretsiz bir sürümü üzerinde çalışılıyor. Şu anda, bir pilot programda, test etmek için sınırlı sayıda işletme mevcuttur. Bu yüzden, küresel olarak kullanılmaya başlaması biraz zaman alabilir.

WhatsApp’ın hali hazırda gelir sağladığı bir iş modeli yoktur. Uygulamada hiç reklam yok. Dolayısıyla, işletmelere yönelik yeni bir özellik oluşturmak para kazanmanın bir yolu olarak düşünüldü. WhatsApp’taki 1.2 milyardan fazla kullanıcı ile Facebook, satın aldığı bir uygulamadan yaklaşık 19 milyar dolarlık fon üretmeye çalışacak. Başlangıçta özellik ücretsiz olacak, ancak şirket daha sonra işletmeleri ücretlendirmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz